Вересневі тези. Про що говорили на головному світовому форумі з тютюну та нікотину

У розвинених країнах світу концепція зменшення шкоди від тютюну поступово стає предметом широкої суспільної дискусії, а в деяких, як-от Велика Британія, вона давно перетворилася на елемент державної політики у сфері охорони здоров'я. І поки в Україні професійні «борці з курінням» і далі оперують пропагандистськими міфами, незалежна наукова спільнота намагається знайти золоту середину в питанні вживання нікотину.

У вересні пройшов Четвертий науковий саміт з питань зменшення шкоди від тютюну. Фото: Olivia Hutcherson / Unsplash
На Четвертому науковому саміті із питань зменшення шкоди від тютюну, що проходив 29 — 30 вересня, було представлено доповідь професора Девіда Леві, який побудував модель для порівняння куріння й використання продуктів для вейпінгу.


Професор Девід Леві. Фото: georgetown.edu
Відповідно до його моделі, можна розрахувати кількість врятованих життів унаслідок переходу від куріння до вейпінгу. За словами професора Леві, якби уряд Німеччини застосував науково обґрунтований підхід до регулювання нікотинової продукції зі зниженим ризиком, то в період до 2060 року можна було б врятувати 300 тисяч життів. Для порівняння: у Німеччині кількість смертей від COVID уже перевищила 93 тис.
Німеччина є першою країною ЄС, до якої застосовується «Імітаційна модель зменшення шкоди від тютюну». Подібне дослідження заплановано й щодо Франції, Італії, Нідерландів та Іспанії.
Раніше професор Леві показав, що якби дорослі курці в США перейшли на продукти для вейпінгу, вдалося б уникнути 1,8 млн передчасних смертей.
У Великій Британії ліберальний підхід уряду до вейпінгу призвів до значного зниження рівня паління. У період із 2012 до 2016 року рівень куріння знизився з 20,4% до 16,1%. Це можна пояснити тим, що Агентство суспільної охорони здоров'я Англії (Public Health England) офіційно визнало політику зменшення шкоди від тютюну і, ґрунтуючись на наукових доказах, не підтримує обмежувальні заходи щодо використання електронних сигарет.
Великій Британії вдалося знизити рівень куріння на 25% з 2012 року, на відміну від Європейського союзу, де він знизився лише на один відсотковий пункт у період із 2014 до 2020 року. Крім того, відсоток щоденних курців знизився з 17,9% до 15,5%, тоді як використання електронних сигарет зросло з 2015 до 2019 року з 4,5% до 5,5%.

Джерело: Vaping Works.pdf
Минулого тижня в Лондоні пройшов щорічний Глобальний форум з тютюну та нікотину. Цього року головною стала тема «Постійні зміни: інновації та стійкість».
З моменту свого заснування у 2008 році форум став найавторитетнішим майданчиком, на якому зустрічаються незалежні вчені, експерти у сфері охорони здоров'я, чиновники та представники тютюнової індустрії.

Директор з маркетингу British American Tobacco Кінгслі Вітон. Фото: пресслужба BAT
Одним із найпам'ятніших і найяскравіших програмних виступів цього року стала промова директора з маркетингу British American Tobacco Кінгслі Вітон. наводить ключові тези його виступу.
Неефективні заборони

У програмі зі зменшення шкоди від тютюну важливі наука і право вибору споживачів. Фото: Jaymantri / Pexels
Ми чули про деякі проблеми, з якими стикається програма зі зменшення шкоди від тютюну. Ми бачимо, що деякі країни переходять до обмеження обігу електронних сигарет попри наявні наукові дані про їхню меншу шкоду. Якщо ще і Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендуватиме заборонити електронні сигарети на своїй конференції COP9 у листопаді, це може серйозно підірвати прогрес, досягнутий завдяки переходу курців на використання тютюнових виробів зі зниженим ризиком.
Перш ніж рухатися далі, хочу внести ясність. Я говорю зараз про зниження шкоди від вживання тютюну. І це не якась битва, яку можна виграти або програти. Йдеться про науку, право вибору споживачів і необхідність прагматичних рішень. Якщо нам не вдасться об'єднатися і знайти рішення, переможців не буде.
Важко уявити собі щось більш руйнівне для глобальних зусиль зі зменшення шкоди від тютюну, ніж обмеження застосування альтернативних тютюнових продуктів. Звісно, ці продукти не є цілком безпечними і спричиняють звикання, але, ґрунтуючись на переконливих доказах, можна впевнено стверджувати, що вони набагато менш небезпечні для здоров'я, ніж класичні сигарети.
Приблизно 100 мільйонів дорослих курців уже перейшли на нікотинові продукти зі зниженим ризиком, й обмежувати їм доступ до цих продуктів — помилка та регрес.
Відповідальне науково обґрунтоване і продумане регулювання дасть змогу дорослим споживачам користуватися продуктами зі зниженим ризиком. Водночас уряди й органи охорони здоров'я можуть бути впевнені в безпеці та якості продукції.
Що робити

Як домогтися зниження шкоди від куріння і вживання тютюну. Фото: Engin Akyurt / Pexels
Для того щоб знизити шкоду від паління та вживання тютюну, я розробив систему, що побудована на п'яти основних принципах:
- Науково-обґрунтований підхід
- Пропорційне регулювання
- Свобода інновацій
- Взаємодія, діалог і обговорення
- Відповідальні методи маркетингу
Найголовнішу небезпеку для здоров'я в сигаретах містять продукти горіння. Єдиний спосіб уникнути цих ризиків — не починати палити або кинути. Проте ми знаємо, що сьогодні в усьому світі понад 1,1 млрд людей вживають тютюн і нікотинові вироби й не можуть одразу відмовитися від цієї звички.
Ми могли б домогтися ще більше позитивних результатів у справі зменшення шкоди від паління за таких умов:
- якби органи охорони здоров'я звернули серйозну увагу на здатність вейпінгу допомогти дорослим курцям;
- курці отримали б точну інформацію про порівняні ризики звичайного куріння та вейпінгу;
- державна політика регулювання будувалася б з огляду на потенційний вплив на курців класичних сигарет і вейпінгу.
Те, що часто думку мільйонів споживачів тютюнових виробів не хоче почути держава, є великою проблемою для всіх.
Результати за 6 місяців показали, що повнолітні курці, які переходять винятково на glo, значно знизили низку біомаркерів потенційної шкоди, як порівняти з показниками тих, хто продовжив куріння сигарет. За більшістю біомаркерів ті, хто використовував пристрої glo, мали такі самі показники, як і ті, що кинули палити.
Більше про результати дослідження тут: «Брітіш Американ Тобакко Україна» — Результати нового дослідження підтверджують, що повний перехід на споживання продукту для нагрівання тютюну glo компанії «ВАТ» має аналогічний вплив на показники потенційної шкоди, що й відмова від куріння (bat.ua)
Унаслідок проведеного дослідження ми зібрали дані клінічного моделювання, які показали, що якби курці переключилися із сигарет на glo, до 2100 року можна було уникнути 13 млн смертей від паління. Здавалося б, що органи, які займаються регулюванням, мали керуватися цим під час ухвалення рішень в області охорони здоров'я. І це найкраща оцінка потенціалу альтернативних тютюнових продуктів.
Наші плани

До 2030 року очікується 50 мільйонів споживачів продуктів, які не передбачають згоряння. Фото: Mwabonje
У нас, звісно, великі амбіції. До 2030 року ми прагнемо мати 50 млн споживачів наших продуктів, що не передбачають згоряння. У першій половині 2021 року кількість споживачів glo у світі зросла на 2,6 млн осіб. Це найвищий показник залучення споживачів із 2015 року, коли ми запустили наш продукт Vuse на міжнародному рівні.
Наші розроблення створено на базі наукового досвіду, який дасть змогу спонукати тих, хто й далі палитиме, відмовитися від куріння й перейти на безпечніші продукти. Саме тому регулювання тютюнової галузі, зокрема й у частині акцизів, має будуватися з огляду на цей принцип. Оскільки споживання тютюнових виробів не можна повністю зупинити одномоментно, логічно буде для початку провести перехід на менш шкідливі продукти.
Відповідне регулювання має створювати споживачам стимули для подібного переходу. Буде дуже шкода, якщо ми втратимо можливість зберегти життя людей завдяки відмові від шкідливішого куріння, пов'язаного з горінням.
Тепер про сумне. Опитування 2018 року показало, що 62% респондентів із шести європейських країн вважають: електронні сигарети є шкідливішими за класичні. Хоча це абсолютно не так. На жаль, кількість людей, які так вважають, збільшується. Ще у 2016 році їх було 59%. І це попри докази набагато меншої шкоди електронних сигарет, кількість яких зростає, і їхнє визнання з боку численних органів охорони здоров'я.
Чому так відбувається? Бо абсолютну масу людей намагається переконати гучна меншість, яка не вірить у зниження шкоди від тютюну в разі застосування електронних сигарет. Власне, це ті, хто не вважає, що в дорослих споживачів має бути вибір. І це досить сумно, оскільки агресивна відстала меншість виступає проти наукового досвіду.
Проте в нас мусять бути взаємодія, діалог і спілкування навіть із тими, хто не згоден. Йдеться про обмін інформацією й думками під час аналізу актуальних і застосовних наукових знань, даних і ідей. Нещодавнє рішення Товариства досліджень нікотину й тютюну про виключення представників галузі з їхнього щорічного наукового зібрання є фактом цензури. Безумовно, це рішення не піде на користь споживачам.
У боротьбі з тютюнопалінням часто ігнорується думка галузевих учених, які є прихильниками суворих і прозорих правил, проводять справжні наукові дослідження. Це може згубно позначитися на розвитку знань і зрештою стримувати прогрес. Такий крок не тільки є нелогічним, але й неетичним. Це усунення вибору, яке служить лише для того, щоб повернутися до «кинути або померти» як помилкової альтернативи.
Попри всі проблеми, що виникли, ми залишаємося прихильниками розроблення нових продуктів зі зниженим ризиком і водночас ставимо споживача на перше місце.
Основна причина, з якої дорослі курці відмовляються від використання електронних сигарет і нагрівальних виробів для тютюну, полягає в тому, що їхній досвід є недостатньо близький до паління. От чому критично важливою є свобода інновацій. Інновації варто заохочувати і стимулювати з погляду комерції.
Ми маємо йти вперед і працювати над тим, щоб підтримувати прогрес і зміни. Якщо нас підтримає влада, ми обов'язково досягнемо успіху.
Зрештою йдеться про прогресивну політику, що ґрунтується на науці, а не на думках. Де люди працюють разом в інтересах суспільства.
Нам необхідно працювати разом, щоб створити систему, яка чітко визначить шкоду, якої завдає паління, але водночас цілісно й послідовно визнає, як можна домогтися реальних успіхів у галузі суспільної охорони здоров'я. Систему, що заохочує споживчий вибір, яка прискорить зниження шкоди від тютюну.