Facebook Pixel

Усі відтінки сірого

Чому альтернативні системи доставки нікотину менш шкідливі, ніж сигарети?

партнерський матеріал
British American Tobacco

Якщо ви курите звичайні сигарети, то шанси отримати онкологічне захворювання або захворювання серцево-судинної системи максимальні. Зовсім інша ситуація з електронними альтернативами сигарет. Ризиків для здоров'я порівняно зі шкодою, яку несуть сигарети, тут набагато менше. The Page розпитав про відмінності цих категорій продуктів у провідних світових і українських вчених, які вивчають проблеми тютюнопаління. Допоміг нам розібратися в темі і Сьомий щорічний E-cigarette Summit, який пройшов 14 листопада в Лондоні. Саме на ньому були озвучені цитати провідних вчених, на які ми спиралися.


smoke-icon

Букет проблем

Коли горить сигарета, людина вдихає більше 4,5 тисяч різних шкідливих речовин.

Quote«Через вдихання продуктів горіння на слизовій трахеї і бронхів виникає запальний процес. Він не настільки виражений, як при пневмонії або бронхіті, але з часом розростається. Стінка слизової набрякає, у просвіт бронхів виділяється велика кількість мокротиння. До цього приєднується бактеріальна і патогенна флора. Так виникає бронхіт курця», — розповідає голова організації «Всеукраїнський респіраторний клуб», торакальний хірург і пульмонолог Євген Симонець.

Як розповідає Євген Симонець, сигарети є одним з найшкідливіших видів тютюнової продукції. Хоча впевнену першість за рівнем шкоди для організму займає — ви не повірите — надзвичайно популярний зараз кальян. Вміст нікотину, чадного газу, канцерогенних речовин там в десятки разів більший, ніж в сигареті. Навіть куріння сигар несе менше ризиків, ніж куріння звичайних сигарет. При курінні сигар вдих — мінімальний. Відповідно, смола потрапляє тільки у верхню частину дихальних шляхів. Вживаючи сигарети, курець робить глибокий вдих, тому шкідливих речовин в організм надходить більше.

Втім, є й інший негативний вплив горіння тютюну. Наприклад, підвищується тонус симпатичної нервової системи, активація якої збуджує серцеву діяльність. В результаті збільшується частота серцевих скорочень, що, в свою чергу, може спровокувати порушення ритму, аж до раптової коронарної смерті (або зупинки серця).

Quote«Часто на прийомі курці традиційних сигарет кажуть, що курять легкі сигарети з мінімальним рівнем нікотину, — розповідає кандидат медичних наук, лікар Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска Ольга Срібна. — Але вони забувають, що більше зла для здоров'я сховано в горінні цієї сигарети. Сам по собі нікотин не настільки небезпечний, як продукти горіння, які мають канцерогенну дію».

Важка ступінь нікотинової залежності починається при інтенсивності куріння від 20 сигарет в день і більше. Це абсолютно чітка психологічна і фізіологічна залежність.

Quote«У мене були такі пацієнти: розрив легенів, пневмоторакс, після операції ходять зі спеціальними баночками, куди надходить повітря з грудної клітини. І уявіть собі картину: він не може кинути палити, ледве тримається на ногах після операції, але курить, видихаючи дим, який і йде в цю баночку», — розповідає лікар Симонець..
lungs-icon

Хвороба століття

Про те, що куріння викликає рак легенів, розповідають багато. І так само багато сперечаються. The Page спробувало розібратися в аргументах і звернулося до Юрія Кондрацька, кандидата медичних наук, хірурга-онколога Національного інституту раку.

Перше, про що ми запитали, як куріння може спровокувати хворобу. Виявилося, що основна проблема — це горіння. Тютюн, який містить нікотин, сам по собі не настільки шкідливий (але все ж шкідливий і ключові слова тут «не настільки»). Під час горіння утворюються канцерогенні речовини, які впливають, в першу чергу, на легені і викликають пухлинні захворювання. Додаткова шкода — наявність чадного газу, який, грубо кажучи, «псує» кров: знижує нормальну роботу серцево-судинної системи, відповідно погіршує роботу всіх внутрішніх органів. І третє — це мікроелементи, які містяться в самому тютюні. Через частоту і кількість вживання тютюну вони починають накопичуватися в організмі. Це як «контрольний постріл».


smoking-man-icon

Чому люди курять?

Всі лікарі сходяться в одному: найбезпечніше не починати курити взагалі. Як показує практика, досить просто почати курити, а далі людина припиняє розуміти, що відбувається: просто ранкова чашка кави закінчується сигареткою. Курці сприймають це як звичку — нічого поганого тут не бачать. Звичка не включає розумовий процес: це звичайне дію, яке відбувається «на автоматі».

Боротися тут дуже складно: можна десять разів сказати людині про те, що паління шкідливе, він десять разів погодиться, але звичка змусить його взяти сигарету і покурити. Боротьба з курінням — це психологічна проблема. Запитайте будь-якого курця, чи шкідливо це, він вам відповість «так». Запитайте, чому він тоді не кидає, він не зможе пояснити. Куріння викликає фізичну залежність від нікотину. Насправді, психологічна залежність тут набагато сильніша.


atom-icon

Дані досліджень

Вчені з University College London (UCL) оцінили кореляцію між використанням електронних сигарет і успіхом у киданні курити. Згідно з дослідженням, використання електронних сигарет може допомогти щорічно кинути курити від 50 до 70 тис курців в Англії.

Дослідження опубліковані в науковому журналі «Залежність». У ньому використовували дані з Smoking Toolkit — серії щомісячних тестів домогосподарств з 2006 року. Профінансувала його організація Cancer Research UK.

За даними UCL частота успішної відмови від традиційних сигарет зросла з 2011 року, коли збільшилася кількість користувачів електронних сигарет. Кількість курців, які використовували електронні сигарети для того, щоб кинути палити, вирівнялася близько чотирьох років тому, так само, як і показник успішності відмови від куріння.

medmdbbpgzv.jpg

Оцінивши 50 тис курців у період з 2006 по 2017 роки, дослідники прийшли до висновку, що більшість із тих, хто кинув палити, ймовірно, продовжили б, якби не почали використовувати електронні альтернативи.

Доктор Емма Берд, старший науковий співробітник UCL і провідний автор дослідження, пояснила, що дослідження є ще одним доказом того, що електронні системи доставки нікотину можуть допомогти курцям кинути палити.

Quote«Це дослідження засноване на опитуваннях населення і клінічних випробуваннях, які показують, що електронні сигарети можуть допомогти курцям кинути палити», — сказала доктор Берд.

Великобританія, схоже, знайшла розумний баланс між регулюванням і просуванням електронних сигарет, зазначає Берд.


no-smoking-icon

Що робити?

З курінням борються практичні всі країни. Жорстке законодавство щодо курців у ЄС і США. В Україні також заборонено курити в громадських місцях, але, на жаль, цей закон не виконують.

У суспільстві зараз пропагується здоровий спосіб життя: люди вибирають органічні продукти, займаються спортом. Соціологи прогнозують: погані звички з часом також будуть не в моді. Торакальний хірург і пульмонолог Євген Симонець каже з цього приводу наступне: «Зараз багато так званих експертів хочуть все зруйнувати і скасувати. Але вони забувають, що є частина людей, які залежні від тютюну, і не можуть кинути палити. Їм не підходять ні пластирі, ні жуйки з нікотином, оскільки тут немає психологічного аспекту куріння. Для них якраз і адаптовані системи нагріву тютюну».

Якщо курець не може і не має наміру відмовлятися від залежності, лікарям логічно було б запропонувати йому електронну альтернативу, вважає професор Рон Борланд з університету Мельбурна. У доповіді на E-cigarette Summit він привів як приклад дослідження, проведені в Австралії, Великобританії, Канаді та США. Так, 29% курців ніколи не отримували дієвих порад про те, як кинути курити. Ті ж, хто отримав подібного роду рекомендації, стверджували, що у 43% випадків інформація надходила від колег, друзів або членів сім'ї, а 20% — від консультантів спеціалізованого роздрібу. Лише в 2,6% випадків рекомендації перейти на електронні сигарети давали лікарі.

Пацієнтам, яким не під силу кинути палити, Борланд пропонує перейти на один із варіантів систем нагріву тютюну. «Так, це шкідливо, але шкода менша, ніж від сигарет. Якщо ми порахуємо сигарету як 100% втрати для здоров'я, то системи нагріву тютюну приносять 5-10%. Тому що під час горіння звичайної сигарети на її кінці температура становить 850-900 градусів Цельсія, тоді як в системах нагріву тютюну горіння як такого немає. Температура досягає 300-350 градусів. Курець вдихає нікотин, але без продуктів горіння», — говорить він.

У своєму виступі на E-cigarette Summit професор епідеміології та директор Британського центру вивчення тютюну і алкоголю Джон Бріттон оприлюднив результати досліджень, які показали, що електронні системи доставки нікотину на 90-95% менш шкідливі порівняно зі звичайними сигаретами. Більш того, ймовірність розвитку захворювань, пов'язаних з курінням, при використанні таких систем не перевищує 5%. На його думку, навіть цей невеликий відсоток можна ще зменшити завдяки впровадженню стандартів для електронних сигарет і розвитку технологій.

Його слова підтверджує звіт Public Health England (виконавче агентство Департаменту охорони здоров'я та соціального забезпечення Великобританії), опублікований у лютому 2018 року. В ньому йдеться про те, що наявні наукові факти свідчать про те, що продукти для нагрівання тютюну можуть розглядатися як такі, що виділяють набагато менше шкідливих речовин, ніж традиційні сигарети.

Раніше, в грудні 2017 року, Комітет з токсикології Великобританії опублікував заяву, в якій говориться: «Оскільки вплив сполук, що містяться в аерозолі (прим. — аерозоль або пар, який виділяється при вживанні продуктів для нагрівання тютюну), нижчий порівняно зі звичайним сигаретним димом, цілком ймовірно, що ризик для здоров'я, хоча і не дорівнює нулю, зменшується для курців, які повністю переключаються на продукти для нагрівання тютюну». Також в цій заяві зазначено, що «очікується зниження ризику для здоров'я людей, які знаходяться поруч з користувачем систем нагрівання тютюну».

Завдяки електронним системам доставки нікотину спостерігається зниження кількості курців, що підтверджується досвідом розвинених країн. Так, у Великобританії кількість курців за 5 років скоротилося до 14,7%. Паралельно знизилися захворюваність і витрати на лікування.

Quote«Англія, схоже, знайшла розумний баланс між регулюванням і просуванням електронних сигарет» — Доктор Емма Берд, старший науковий співробітник University College London (UCL)


medmdbbh8xp.jpg

Ця продукція не є повністю безпечною, викликає звикання і призначена для повнолітніх споживачів тютюну або нікотину


Інші матеріали проєкту

Нові нікотинові продукти: як гарантувати якість

Дорослий вибір. Як відповідально регулювати ринок тютюнових виробів

Вересневі тези. Про що говорили на головному світовому форумі з тютюну та нікотину

Занурення в темряву

Майбутнє нікотину. Інтерв'ю з науковим директором ВАТ Девідом О’Райлі

Небезпечний дим

Багато шуму і нічого. Як депутати знищують легальний ринок тютюнових виробів

Сухий рік. Чому інвестори йдуть із країни

Усе в диму. Що відбувається на тютюновому ринку

Канонам всупереч

Акциз залежності

Система перегрівається