Український парламент ухвалив закон, який мотивує українців і росіян передавати військову техніку РФ Збройним силам України.
Закон «Про встановлення винагороди за добровільно передану Збройним силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора» спрямовано на зменшення бойового потенціалу ворога та негативних наслідків збройної агресії РФ проти України.
За законопроєкт № 7229 на засіданні Верховної Ради 1 квітня проголосували 320-ма голосами.
Скільки платитимуть за російську техніку
Проєктом закону передбачено встановити винагороду за добровільно передану ЗСУ придатну для застосування бойову техніку держави-агресора в таких розмірах:
- $1 000 000 — за бойовий літак РФ (винищувальної та штурмової авіації);
- $500 000 — за бойовий вертоліт;
- $25 000 – 35 000 — за реактивну систему залпового вогню;
- $100 000 — за танк, наземну артилерію (самохідну);
- $50 000 — за бойової машини піхоти (десанту), БТР, БРДМ;
- $10 000 — за військовий автомобіль чи тягач, інженерну машину ;
- $1 000 000 — за корабель 1 або 2 рангу;
- $500 000 — за корабель 3 або 4 рангу;
- $200 000 — за судно військового (допоміжного) забезпечення;
- $50 000 — за судно малогабаритного бойового (розвідувального) призначення.
Як пояснив у коментарі аналітик Інституту законодавчих ідей Андрій Климосюк, ціни за відшкодування є цілком співмірними з вартістю техніки. Адже новий боєздатний літак, наприклад, коштує набагато дорожче — понад $20 млн.
У пояснювальній записці зазначається, що видатки з бюджету на реалізацію цього закону будуть незрівнянно меншими, ніж витрати на закупівлю для потреб оборони держави аналогічних видів військової техніки, а також ліквідацію наслідків збройної агресії проти України.
За його словами, автори законопроєкту виходили з того, що заплатити винагороду й отримати техніку економічно доцільніше.
«Мета законопроєкту — не здача російських військових, а те, щоб у ворога зменшилася кількість техніки. Головне, щоб цю техніку можна було швидко відремонтувати в «Укроборонпромі» та поставити її на захист нашої держави. Тому в законопроєкті наголошується, що йдеться лише про справну військову техніку, придатну до застосування», — пояснив експерт.

За військовий літак окупанта можна отримати $1 млн, за танк — $100 тис. Інфографіка: Інститут законодавчих ініціатив
Хто отримає право на винагороду
Отримати винагороду за передану ЗСУ техніку зможуть три категорії осіб:
- військовослужбовці Збройних сил, інших силових структур Російської Федерації;
- військовослужбовці Збройних сил України, інших структур сектору безпеки та оборони України;
- громадяни України.
Російські військові, які вирішили передати техніку, також отримають право на:
- збереження в таємниці факту передачі бойової техніки;
- отримання нових документів із новими установчими даними;
- безпеку їхнього перебування на території України;
- створення умов для виїзду до третьої безпечної країни.
Плюси та мінуси законопроєкту:
За словами експерта, закон, з одного боку, має чимало позитивних сторін. Бо насправді спрямований на те, щоб в агресора зменшувалася кількість військової техніки, а в українських ЗСУ — збільшувалася і працювала на перемогу України.
Раніше охоронний холдинг «Шериф» уже пропонував $1000 кожному, хто знешкодить танк загарбників.
З іншого боку, наразі незрозуміло, як це працюватиме в наших реаліях, адже механізми зовсім нові. Окрім того, процедурні моменти буде прописано за 10 днів після набуття законом чинності.
По-друге, є моменти ризику в частині положення щодо сум виплат і гарантій військовослужбовцям, які здадуть техніку.
«Створення умов для виїзду в третю країну — досить дивна гарантія для російських окупантів. Адже це може бути способом уникнення відповідальності. Цей військовий може здати танк, але це не означає, що він не грабував, не мародерив, не гвалтував, не вбивав людей на нашій території. Видається дивним те, що людина змінить документи, виїде за кордон, її забезпечать грошима наших платників податків. Після цього її буде важко притягнути до відповідальності», — наголосив юрист.
Третій незрозумілий момент — як і за що надаватимуть винагороду українським військовослужбовцям. З трьох груп суб'єктів, що можуть добровільно передати бойову техніку, зрозуміло, чому платитимуть російським військовим і українським громадянам. І тих, й інших, справді, треба мотивувати до таких вчинків, а потім гарантувати безпеку, пояснив експерт.
«А як відшкодовуватимуть військовослужбовцям ЗСУ — це питання. Адже знищувати й відбирати техніку в агресора — це прямий обов'язок наших військових. Не дуже зрозуміло, як це працюватиме», — додав аналітик.
По-четверте, незрозуміло, хто і в який спосіб визначатиме придатність чи непридатність техніки.
«Наприклад, чи вважатиметься придатною БМП, у якої одне колесо пробито або трохи підпалений корпус. Наразі це віддається на відкуп підзаконним нормативно-правовим актам, бо всі механізми мають бути розроблено лише за 10 днів», — пояснив Андрій Климосюк.
По-п'яте, у законі не визначено джерела фінансування відповідних виплат із бюджету. А витрати на відшкодування вказано чималі.
«У який спосіб працюватиме ця процедура, наразі достеменно невідомо. Сподіваємося, що реалізація закону не буде спрямована лише на особисте збагачення, а реально дасть змогу наблизити невідворотну поразку ворога», — додав юрист.