Як FPV-дрони змінили війну
Українська армія активно використовує FPV (first person view — вид від першої особи)-дрони, які стали революційним інструментом у сучасній війні. За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, у грудні оператори Сили безпілотних систем вразили понад 54 тис. цілей противника, з яких 49% були знищені дронами-камікадзе.
У перші місяці 2024-го, до ухвалення 24 квітня Конгресом США пакету допомоги Україні на $60 млрд, через нестачу боєприпасів для артилерії на удари дронами припало понад 50% уражень ворожої живої сили та техніки.
FPV-дрони вже стали звичним явищем для ЗСУ, а технології вдосконалюються практично щомісяця. Speka розповідає, чому безпілотники набули масового застосування, як вони змінюють тактику боїв та якого масштабу індустрія стоїть за ними.
FPV-дрони: як вони змінили війну
Наприкінці 2023 року президент Володимир Зеленський поставив амбітну мету: забезпечити українську армію мільйоном FPV-дронів до кінця 2024 року. Це рішення ухвалили через затримки з постачанням західної зброї та труднощі на фронті. Безпілотники стали основною зброєю, що кардинально трансформувала тактику сучасних бойових дій.
Використання БПЛА у війнах не є новинкою. Перші експериментальні зразки, як-от повітряна торпеда Kettering Bug, з’явилися ще під час Першої світової війни, але так і не застосовувалися в боях. Активніше дрони почали використовувати під час війни у В’єтнамі для розвідки.
Можливо, перший протодрон в історії БПЛА повітряна торпеда Kettering Bug. Фото: Air Force Museum
Справжній прорив стався із появою дешевих безпілотників і програмного забезпечення для управління ними. Якщо під час АТО/ООС їх застосування було епізодичним, то тепер кількість використань сягає десятків тисяч щомісяця.
Універсальність та переваги FPV-дронів
Дрони-камікадзе мають низку переваг:
- маневровість: здатні змінювати траєкторію польоту, літати через вікна, двері, люки, дерева, а також виконувати повторні атаки у разі промаху;
- висока точність: поєднання потужності протитанкових снарядів, точності снайперів і дальності мінометів;
- безпека операторів: можливість дистанційного управління на десятки кілометрів від фронту.
Кількість знищених засобів за допомогою дронів Батальйону ударних БпАК «Ахіллес» 92-Ї ОШБр ім. Івана Сірка
Попри це FPV-дрони не можуть замінити потужність артилерії чи накривати площі касетними снарядами. Вони також чутливі до радіоперешкод. Однак низька ціна (від $320 до $600 за одиницю) і універсальність роблять їх ефективним засобом у боротьбі з ворогом.
Вплив на політику та військову стратегію
Український уряд запровадив низку змін для підтримки виробництва дронів:
- дерегуляція: знижено податки, спрощено митне оформлення та процедури укладання контрактів для виробників;
- підвищення норм прибутку: з 1% до 25% для компаній-виробників. Зазвичай він іде не до кишені розробників, а на R&D (науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи. – The Page) та масштабування виробництва;
- відстрочка від призову: працівники компаній-виробників отримали можливість залишатися на виробництві.
Також було створено полігон для тестування безпілотників та офіс Brave1 — платформу для співпраці уряду, підприємців та інвесторів. Це дозволило розробникам швидше залучати фінансування і масштабувати виробництво.
У червні 2024 року ЗСУ сформували новий рід військ — Сили безпілотних систем. До кінця 2025 року їхня чисельність має досягти 10 тис. операторів, які спеціалізуватимуться на управлінні дронами та повітряних боях.
Масштаби закупівель і виробництва
У 2023 році через платформу Prozorro закупили понад 27 тис. безпілотників на суму 2,6 млрд грн, що у 12 разів більше, ніж у 2022-му. До кінця 2024 року війську було передано понад 1,2 млн дронів різних типів, серед яких 1,1 млн — FPV.
У новорічному зверненні президент Зеленський заявив, що протягом 2024 року в Україні виробили понад мільйон БПЛА. Співзасновник компанії DroneUA Валерій Яковенко в інтерв'ю NV сказав, що за 2024 рік вироблено 4 млн БПЛА всіх типів, з яких 1,2 млн закупила держава. За даними «Армії дронів» станом на серпень 2024-го, 96% БПЛА, які закуповує держава, — українського виробництва.
Оператор FPV-дрона за роботою. Фото: 61-ша степова ОМБр
Також Зеленський заявив, що Україна може виробляти 4 млн безпілотників щороку. Але така масовість викликає питання щодо якості, адже трапляються випадки, коли дрони не відповідають завданням.
Реакція світу
Розвиток української індустрії FPV-дронів став прикладом для інших країн:
- росіяни переймають підходи ЗСУ, виготовляючи до 4 тис. FPV-дронів щодня;
- Велика Британія виділила 5% оборонного бюджету на дослідження БПЛА — 2,7 млрд фунтів щороку;
- Пентагон ініціював програму Replicator для розгортання тисяч дронів протягом 18–24 місяців в армії США з подальшими тренуванням та розробками стратегії їхнього використання;
- НАТО створило акселератор інновацій Diana для співпраці зі стартапами та технологічними компаніями.
FPV-дрони стали одним із ключових інструментів сучасної війни, змінюючи її тактику та стратегію. Вони вже встигли довести це в Сирії, де стали одним з ключових інструментів військової операції повстанців проти режиму Асада. Інновації у виробництві безпілотників дозволили Україні ефективно протистояти ворогу та стати лідером у розвитку безпілотних систем.