На початку кожного тижня публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- підняття Національним банком облікової ставки до 8% річних;
- підвищення мінімальної зарплати в Україні до 7,7 тис. грн;
- пропозиція щодо заборони продавати алкоголь і тютюнові вироби в українських супермаркетах.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 19 до 25 липня

Правління Національного банку підвищило облікову ставку із 7,5% до 8% річних. Як пояснили в регуляторі, це необхідно для повернення інфляції до мети 5% річних у 2022 році та втримання інфляційних очікувань під контролем.
Водночас голова НБУ Кирило Шевченко заявив, що цього року облікову ставку підвищать до 8,5%, а от 2022-го опустять до 6,5%. Уповільнення інфляції до 5% очікується в другій половині 2022 року.
Попри те що підвищення облікової ставки може призвести до подорожчання кредитів, рішення позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже воно пов'язане з його метою уповільнити інфляцію. За прогнозами Нацбанку, цього року рівень інфляції перевищить 10%, а підняття облікової ставки допоможе її сповільнити до мети 5% уже у 2022 році.

Кабінет міністрів запланував у 2022 році підняти мінімальну зарплату до 7,7 тис. грн (зараз вона становить 6 тис. грн, а з грудня буде 6,5 тис. грн). За словами міністра фінансів Сергія Марченка, гроші в бюджеті на це закладено.
«Підвищення стане можливим завдяки нерозподіленим видаткам, які складають 50 — 100 млрд грн. Їх і спрямують на підвищення зарплат, пенсій і прожиткового мінімуму», — заявив він, додавши, що це питання стане пріоритетним під час формування бюджету на 2022 — 2024 роки.
Водночас, згідно з повідомленням пресслужби Міністерства фінансів, з огляду на макроекономічний прогноз, який закладено в основу Бюджетної декларації, мінімальна заробітна плата збільшуватиметься так:
· 01.12.2021 — 6 500 грн;
· 01.10.2022 — 6 700 грн;
· 01.01.2023 — 7 176 грн;
· 01.01.2024 — 7 665 грн.
Підвищення мінімальної зарплати позитивно вплине на рейтинг Володимира Зеленського, адже воно призведе до її «реальної» відповідності прожитковому мінімуму. Крім того, планується зростання пенсійних, а також соціальних виплат, оскільки вони залежать від рівня прожиткового мінімуму.

Депутат із фракції «Слуга народу» Георгій Мазурашу вніс до Верховної Ради законопроєкт № 5805, який пропонує заборонити продаж алкоголю та будь-яких сигарет у супермаркетах і дозволити продавати ці товари лише в спеціалізованих торгових точках.
Зокрема, пропонується заборонити продаж будь-якого алкоголю, крім безалкогольного пива; тютюнових виробів, пристроїв для їхнього вживання через нагрівання, а також електронних сигарет і рідин для них у магазинах і супермаркетах, які торгують іншими товарами. Продавати такі товари можна тільки в спеціалізованих стаціонарних торгових точках, де інші товари, крім перерахованих, не продаються. У разі порушення заборони магазини сплачуватимуть штраф у розмірі 23,8 тис. грн.
Згідно з документом, вживання населенням алкоголю й тютюну держава має контролювати жорсткіше, адже, згідно з дослідженням міжнародної групи Global Burden of Diseases, безпечної дози алкоголю для людини немає.
Така ініціатива негативно вплине на рейтинг глави держави, адже, по-перше, це завдасть дискомфорту населенню, а по-друге, заважатиме заробляти торговельним мережам. Загалом населення не зраділо цій ініціативі.