На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- ухвалення законопроєкту № 2195, який дозволяє продавати землю на електронних аукціонах;
- меморандум НБУ з Visa і Mastercard про зниження комісії інтерчейндж;
- ймовірне підвищення вартості електроенергії найближчим часом.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 17 до 23 травня
Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт № 2195, який дозволяє продавати на електронних аукціонах земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, або права на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису).
Так, проходити вони мають у режимі реального часу в інтернеті. Торги проводитимуться згідно з угодою між організатором торгів і оператором електронного майданчика. Докладніше про закон можна прочитати за посиланням.
Це позитивно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, адже закон є необхідним для запуску ринку землі в Україні з 1 липня, ба більше, документ є одним із ключових. Також плюсом є те, що закон оптимізує законодавство з питань продажу та передачі в користування земельних ділянок державної та комунальної власності, удосконалить і прискорить механізми та процедури їхнього продажу й передачі, підвищить економічну ефективність проведення аукціонів і збільшить надходження до державного та місцевих бюджетів.
Національний банк України уклав меморандум із міжнародними платіжними системами Visa та Mastercard щодо поступового зниження комісії інтерчейндж, яку банки сплачують один одному під час розрахунків клієнтів у торгових мережах.
Так, з 1 липня 2021 року вона знизиться не більш як на 1,2%, з 1 липня 2022 року — не більш як на 1%, а ще через рік — на 0,9%.
Рішення про зниження комісії інтерчейндж позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже зараз вона коливається від 1,7% до 3% із кожної безготівкової покупки, що в сім разів вище, ніж у країнах Європи. Це рішення позитивно вплине на малий бізнес, який виплачує відсоток банкам і споживачам, оскільки комісія закладається у вартість товару, який купують українці.
Заступник міністра енергетики Юрій Бойко написав на своїй станиці у Facebook, що ринкова ціна електроенергії для населення є вдвічі вищою, ніж та, що нині діє в розмірі 1,68 грн за кВт-год завдяки урядовим обмеженням на ринку електроенергії.
За його словами, ще два роки тому вартість електроенергії для побутових споживачів мала бути вищою за поточну та диференційованою залежно від області. Станом на зараз вона мала складати 2,60 — 2,96 грн за кВт-год у Києві та Дніпропетровській області, 3,70 — 4 грн за кВт-год в Івано-Франківській і Луганській областях. Він також додав, що з урахуванням усіх витрат на транспортування «Енергоатом» отримує за свою електроенергію від населення 9 копійок за кіловат-годину. Раніше в коментарі liga.net Бойко заявляв, що підвищення цін на електроенергію — це питання часу.
Раніше видання публікувало три сценарії підвищення цін на електроенергію для домогосподарств із 2021 до 2023 року, які розробила НКРЕКП для Кабінету міністрів. Зокрема, першим передбачено, що уряд не погодиться на підвищення тарифів із 1 травня й «заморозить» ціни на електроенергію для населення до кінця 2021 року, другим — що впродовж 2021 року Кабмін може двічі підвищити тарифи на електрику на 15% — з 1 травня і 1 вересня, а третім — що тариф на електроенергію в розмірі 1,68 грн діятиме до липня 2021 року, після чого подорожчає на 30%. Однак остаточне рішення поки що не ухвалено.
Інформація про можливе подорожчання вартості електроенергії була критично сприйнята суспільством, а тому негативно вплине й на рейтинг президента.