На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- продовження локдауну в Києві до 30 квітня;
- підвищення Національним банком облікової ставки до 7,5%;
- ухвалення законів щодо пільгового розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 12 до 18 квітня
Правління Національного банку (НБУ) підвищило облікову ставку на один відсотковий пункт — із 6,5% річних до 7,5%.
Як пояснили в регуляторі, цей крок потрібен для того, щоб уповільнити інфляцію в країні, адже в першому кварталі 2021-го вона істотно відхилилася від цільового діапазону 5% ± 1 відсотковий пункт. Зокрема, за підсумками березня зростання споживчих цін у річному вимірі прискорилося до 8,5%, а базова інфляція — до 5,9%.
Попри те що підняття облікової ставки може призвести до подорожчання кредитів, таке рішення позитивно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського. Це пов'язано з тим, що цей крок спрямований на поступове уповільнення інфляції в другому півріччі 2021 року й повернення її до мети 5% уже в першому півріччі 2022 року.
Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкти № 4643-д і № 4644-д про пільгове розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією. «Розмитнення» складе від 500 до 3 тис. євро, а штраф за незаконне перебування авто в Україні — 8,5 тис. грн. Після сплати штрафу можна вивезти авто за кордон або розмитнити його. Для проходження спрощеної процедури реєстрації також потрібно буде сплатити 8,5 тис. грн.
Закони встановлюють строк 180 днів на пільгове оподаткування податком на додану вартість і акцизним податком автомобілів особистого користування, які ввезено в Україну з порушенням митного законодавства, і пільгове митне оформлення авто, зокрема звільнення від сплати мита. Ба більше, вони прописують, які авто підлягають пільговому розмитненню та вивезенню з України на пільгових умовах.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки, на думку авторів законів, вони покладуть край цій проблемі. Нагадаємо: для того, щоб Рада ухвалила закони про пільгове розмитнення авто, громадська організація «Авто Євро Сила», яка об'єднує власників авто з іноземною реєстрацією, не раз виходила під стіни парламенту на протести. Також позитивно було сприйнято і зниження штрафів — зі 170 тис. грн до 8,5 тис. грн.
У Києві продовжили дію суворого карантину ще на два тижні — до 30 квітня.
У столиці діятимуть такі обмеження:
· усі школи та дитячі садочки залишаться закритими;
· увесь громадський транспорт — і наземний, і метро — працюватиме за спеціальними перепустками, тобто тільки для перевезень працівників підприємств критичної інфраструктури;
· заклади громадського харчування працюють тільки навинос або доставку;
· заборонено роботу продовольчих ярмарків.
Попри те що Київрада затвердила розширені пільги для малого та середнього бізнесу в столиці, жорсткі обмеження негативно вплинуть на роботу бізнесу, прибуток підприємств, заробіток ФОПів і їхніх працівників, а також економіку міста та країни загалом і, відповідно, на рейтинг глави держави.
Ситуація ускладнюється також тим, що правил карантину в громадському транспорті, зокрема щодо проїзду за перепустками, у столиці не дотримуються, стежать за цим погано, що може звести нанівець обмеження, через які страждає бізнес. Так, наприклад, у метро на станції «Оболонь» помітили натовп пасажирів, і деякі кияни припускають, що пасажири використовують фейкові перепустки, адже їх легко надрукувати самостійно.