Stand with Ukraine. Республіканці в США накинулися на Трампа та тиснуть на Байдена

Фото: Макс Левін

Поки що українці відстоюють своє право на незалежність вкотре за останні кілька століть, борються з російським вторгненням усіма доступними коштами, американські громадяни обурюються зволіканням із закриттям неба для України та вимагають запровадження найжорсткіших санкцій проти РФ.

The Page вже писала про те, що більшість американських громадян підтримують відмову від російської нафти та готові затягнути пояси й платити більше податків, аби захистити демократичну країну у центрі Європи. Вони також вимагають від НАТО закрити небо над Україною.

Тим часом між республіканцями та демократами в США розгортається свій баттл, спрямований на те, хто зараз покаже себе краще у захисті Києва від російського агресора. Одна з центральних статей The New York Times 5 березня присвячена суперечкам всередині американського політичного бомонду, який, звичайно ж, заробляє собі бали перед майбутніми виборами до Палати представників США 8 листопада 2022 року.


Як тобі таке, Дональд Трамп: «У партії нема місця для прихильників Путіна»

The New York Times відзначає зміну риторики республіканців щодо ситуації в Україні. Як повідомляє видання, відразу після вторгнення Росії в Україну частина республіканців розкритикувала президента Байдена за слабкість і недостатню жорсткість щодо Російської Федерації.

Водночас, деякі представники партії, включаючи Дональда Трампа, раніше симпатизували президентові Росії Володимиру Путіну.

Останній називав кривавого диктатора і агресора «дуже кмітливим», а його агресію – «геніальною». Тепер лідери партії намагаються стримати подібні настрої колишнього президента.

Майк Пенс, колишній віцепрезидент країни, заявив, що «в цій партії немає місця для прихильників Путіна».

Новий план щодо нафти та газу від республіканців

Частина республіканців ще днями критикувала Байдена через те, що криза провокує зростання цін на бензин. Вони піднялися в середньому країною майже до 4 доларів за галон.

Весь тиждень, поки українські міста зазнають бомбардувань російських ракет, високопоставлені сенатори-республіканці використовували нищівні аргументи проти Байдена, критикуючи обмеження, які його адміністрація наклала на орендні угоди на видобуток нафти та газу, зокрема зупинку трубопроводу Keystone XL   Мережа нафтопроводів у Канаді та Сполучених Штатах, що подає нафту з нафтоносних пісків Атабаски (Канада) на нафтопереробні заводи США у Небрасці та Іллінойсі, та з узбережжя Мексиканської затоки до Техасу. Також транспортують легку сиру нафту з Іллінойського басейну до Монтани та Північної Дакоти. (його закрили ще 2021 року через протести екологів — прим. ред.).

У п'ятницю, 4 березня, 25 губернаторів-республіканців приєдналися до критики, закликавши Байдена «змінити свою політику та відновити енергетичну незалежність Америки».

«Ми можемо захистити нашу національну енергетичну безпеку та продавати газ та нафту нашим друзям, а не купувати у наших ворогів — особливо у Росії», — йдеться у заяві губернаторів.

За їхніми словами, люди в США не витримають чергового стрибка цін на автозаправках, а союзники не можуть дозволити собі стати заручниками путінської тиранії та агресії.

Українці як реквізит: республіканці заробляють бали

Хоча деякі аспекти республіканської риторики руйнуються при найближенні, нещодавно скоординований месседж об'єднав правих після бурхливих внутрішніх дебатів щодо спроби Путіна захопити Україну.

«В умовах стрімкого зростання інфляції зв'язок між діями Байдена щодо війни в Україні з внутрішніми проблемами може стати потужним аргументом для виборців восени», — пише видання.

Тиск на Байдена та критика його як надто слабкого президента, який надто повільно просувається на шляху порятунку України від Кремля, може допомогти республіканцям повернутися до влади у 2022 році, вважають американські журналісти.

Небезпека, на думку експертів із зовнішньої політики, полягає в тому, що війна в серці Європи з величезними геополітичними наслідками може перетворитися на ще одну міжпартійну сварку.

«Складається враження, що зовнішня політика — це порожній екран, на який ми проектуємо всі наші внутрішні розбіжності», — сказав Браян Катуліс, співредактор The Liberal Patriot, вебсайту, присвяченому політиці національної безпеки.

«Начебто українці — це просто реквізит у нашій власній політичній історії», — додав він.

Дебати про нафту та газ: Байдена намагаються «дотиснути»

Під час закритої наради кількох десятків консервативних членів Палати представників Роберт О'Брайєн, колишній радник із національної безпеки закликав законодавців підтримати більш агресивні заходи проти Росії.

За словами багатьох помічників республіканців, одним із факторів, що викликають занепокоєння, були повідомлення самих українців.

«Ціни на нафту стрімко зростають, і Росія дивним чином отримує вигоду від власного вторгнення», — сказав депутат Верховної Ради України Мар'ян Заблоцький.

Парламентарій з Києва наголосив, що уряд РФ має бути позбавлений усіх доходів.

Зосередившись на російській нафті, республіканці посилюють розкол демократів. Білий дім виступає проти заборони на імпорт російської нафти та газу в США, але речниця Палати представників Ненсі Пелосі заявила: «Я повністю за. Забороніть його».

Демократи вагаються, але їх «бісить залежність від РФ»

Сім демократів підтримують новий законопроєкт про енергетичні санкції, який просувають сенатори Джо Менчін від Західної Вірджинії та Ліза Мурковські від Аляски.

Але провідні представники партії, зокрема сенатор Роберт Менендес із Нью-Джерсі, а також Чак Шумер із Нью-Йорка, лідер більшості в Сенаті, ще не підписали законопроєкт.

Республіканці погрожують провести документ через сесійну залу Сенату наступного тижня, якщо Шумер не поступиться. У нього, зважаючи на все, невеликий вибір. Інші впливові демократи заявили про свою підтримку.

«Мене просто дратує думка про те, що ми залежимо від російського газу та нафти», — заявив сенатор від Іллінойсу Річард Дурбін. Сенатор Тім Кейн із Вірджинії також підтримав заборону.

Санкції проти «чорного списку» компаній: привіт Coca-Cola

Республіканці наполягають на ще більш агресивних заходах – мова йде про вторинні санкції щодо іноземних організацій, які ведуть бізнес із Росією.

Вони закликають до безкомпромісного захисту України. Очікується, що у своєму виступі у п'ятницю Пенс закликає Байдена «запровадити санкції проти всіх фінансових установ у Росії».

Ідея таких санкцій, як заявив минулого тижня сенатор Пет Тумі від Пенсільванії, головний республіканець у Комітеті Сенату з банківської справи, полягає у тому, щоб «змусити світ обирати між веденням бізнесу з Росією чи зі Сполученими Штатами».

«Ми, так би мовити, спізнилися в цій грі», — сказав Річ Голдберг, колишній директор Ради національної безпеки при Трампі та провідний архітектор зусиль щодо санкцій проти Ірану.

«Кожна втрачена година — це час, який ми ніколи не повернемо», — наголошує він.

Люди Байдена: «Ми були агресивні»

Представники адміністрації Байдена вважають, що вони були агресивними, і вказують на серію безпрецедентних кроків, зроблених США та їхніми союзниками за лічені дні.

Вони наголошують, що у відповідь на вторгнення в Україну західні країни застосували проти Росії довгий список штрафів та обмежень, наприклад:

  • вдарили по російській економіці та покарали її національну валюту — рубль;
  • заборонили Росії імпортувати ключові технології;
  • навіть полюють на яхти бізнесменів путінського оточення.
«Ми гарантуємо, що ця війна стане для Володимира Путіна стратегічним провалом», — заявив високопосадовець адміністрації.

Чиновники Білого дому порівнюють санкції з удавом, який душить російську економіку, і цей тиск посилюється у відповідь на ескалацію Кремля.

«Санкції довговічні та стійкі», — сказала Джен Псакі, прессекретарка Білого дому.

Адміністрація поки що чинить опір нафтовим і газовим обмеженням і притримує ще низку заходів, щоб за необхідності посилити тиск на Москву.

Чи протримається Україна: війна швидша за санкції

Проблема, з якою зіткнувся Білий дім, пов'язана з часом. Як довго Україна зможе протриматись? Чи можуть санкції вплинути на розрахунки Путіна досить швидко та змінити ситуацію на полі бою?

«Послухайте, все ще існує розумна ймовірність того, що наступної середи відбудеться масове зняття вкладів населенням і вся російська економіка впаде», — висловив сподівання Брайан О'Тул, колишній чиновник міністерства фінансів.

«Але темпи санкцій не такі швидкі, як темпи війни», — визнав він.


Замість післямови. Внутрішньоамериканський тиск на президента Джо Байдена — як від американського народу, так і від опонентів, включно з бажанням республіканців зараз показати себе жорсткішими, може допомогти Україні зменшити кількість жертв війни та руйнувань інфраструктури. Однак, поки американці міркують, реквізит для них Київ чи не реквізит, на українські міста продовжують падати ракети та бомби. Обнадійливим фактором є те, що обидві американські партії прислухаються до думки свого народу, оскільки громадяни США мають величезний досвід протестів і завжди готові продемонструвати владі своє невдоволення на вулицях.

Читати на The Page