Facebook Pixel

Новий виборчий кодекс: що зміниться та чому варто піти на місцеві вибори — 2020 в Україні

Чому варто піти на місцеві вибори 2020 року. Фото: УНІАН

Чому варто піти на місцеві вибори 2020 року. Фото: УНІАН

Верховна Рада 15 липня 2020 року призначила дату місцевих виборів в Україні на 25 жовтня. Вибори відбудуться на території всієї країни, крім тимчасово окупованих територій Криму та частини Донецької й Луганської областей.

Цього разу місцеві вибори в Україні проходитимуть за новим виборчим кодексом, який набув чинності в січні 2020 року. Про головні зміни, тонкощі та «підводні камені» виборчого процесу The Page розповів член Асоціації правників України, депутат Верховної Ради ⅤⅠⅠⅠ скликання, партнер Ario Law Firm Руслан Сидорович.

1

У чому відмінність місцевих виборів 2020 року?

На місцевих виборах 2020 року українці обиратимуть депутатів та голів міських, селищних і сільських рад. Останні вибори 25 жовтня 2015 року відбувалися за змішаною виборчою системою. Тобто 50% депутатів було обрано за мажоритарною системою і 50% — за пропорційною.

https://thepage.ua/exclusive/kto-ballotiruetsya-v-mery-kieva

За новим виборчим кодексом восени 2020 року депутатів сільських, селищних і міських рад об’єднаних територіальних громад, де проживають до 10 тис. виборців, обиратимуть за багатомандатною мажоритарною системою. Кількість мандатів у такому разі залежатиме від кількості виборців.

До міських, районних та обласних рад територіальних громад, де проживають понад 10 тис. виборців, депутатів обиратимуть за пропорційною системою з відкритими списками. Висування тут може бути лише партійним.

2

Як працюватиме пропорційна система виборів?

Головна відмінність нових виборчих бюлетенів — виборець голосує і за партію, і за кандидата від цієї партії. Номер кандидата буде вказано в бюлетені, а квадрат для номера надрукують у вигляді трафарету для уникнення спірних моментів.

https://www.youtube.com/watch?v=QFAVpEH3hsY&feature=emb_logo

Якщо виборець проголосує за партію, але не вкаже підтримуваного кандидата, бюлетень однаково вважатиметься дійсним. Згідно з новим законодавством, у такому разі виборець автоматично погоджується із черговістю кандидатів, яку визначила партія.

3

Як проходитимуть вибори в умовах COVID-19?

Експериментів під час місцевих виборів не буде — наразі Україна не готова до впровадження електронного голосування.

За словами Руслана Сидоровича, електронне голосування є небезпечним за всієї його зовнішньої привабливості. Сьогодні немає механізмів, щоби дистанційно переконатися в тому, що на виборців не здійснюється жодного тиску. До того ж після проведення електронного голосування неможливо переконатися в правильності результатів виборів.

https://thepage.ua/exclusive/dve-sistemy-chetyre-byulletenya-kak-budut-prohodit-mestnye-vybory-2020-v-ukraine

Щоби потрапити на виборчу дільницю 25 жовтня 2020 року, потрібно дотримуватися санітарних норм і норм соціальної дистанції. Кількість людей, які можуть одночасно перебувати на виборчій дільниці, буде обмежено.

4

Чи можуть скасувати вибори?

За словами експерта, скасування виборів є малоймовірним із політичних причин, хоча в умовах пандемії такий ризик насправді є. Місцеві вибори 2020 року можуть перенести лише в тому разі, якщо станом на 25 жовтня епідемічна ситуація в країні буде критичною.

5

Які нові повноваження отримають місцеві ради?

До 2020 року землями сіл, селищ і міст без об’єднаної територіальної громади, що розташовані поза межами населеного пункту, керувала районна рада.

За новим законодавством у власність і розпорядження об’єднаної територіальної громади переходять усі землі та об’єкти комунального майна в межах цієї територіальної громади. Це дасть змогу ОТГ стати фінансово спроможнішими й залучати до місцевого бюджету більше коштів із бюджетів вищих рівнів. Повну відповідальність за те, що відбувається в межах громади, відтепер несе місцева рада та її голова.

6

Що робити в разі порушень виборчого процесу?

Підкупом виборців вважається обіцянка, роздача й дарування харчових продуктів, тютюнових і алкогольних виробів незалежно від їхньої вартості, якщо такі дії супроводжуються агітацією.

Перебувати в кабінці для голосування може лише один виборець. Винятком є люди з вадами зору — такому виборцю може допомогти проголосувати довірена особа.

Не можна демонструвати бюлетень, на якому вже зроблено позначку.

У разі виявлення факту недотримання виборчого законодавства безпосередньо на виборчій дільниці передусім необхідно зафіксувати порушення, зробити фото або відео. Далі треба звернутися до спостерігачів і вже з їхньою допомогою подати заяву до виборчої комісії або до поліції.

Порушення виборчого законодавства є злочином і передбачає адміністративне та кримінальне покарання.