Конгрес США 8 квітня повернувся до роботи після двотижневих великодніх канікул. Питання допомоги Україні досі залишається невирішеним, але демонструє нові рухи.
З одного боку, на чинного спікера Палати представників Майка Джонсона тиснуть демократи та частина республіканців, аби той виставив один із кількох варіантів допомоги на голосування. З іншого, республіканці-трампісти загрожують Джонсону зняттям з посади, якщо він «поведеться» на заклики демократів.
розбирає головні події в Конгресі США навколо допомоги Україні та розповідає про нові пропозиції, які надходять вже від республіканців.
Спікер Палати представників США обіцяє нарешті розглянути допомогу Україні
«Коли ми повернемося після цього робочого періоду, ми будемо просувати проєкт, але він матиме кілька важливих нововведень», — сказав Майк Джонсон в інтерв'ю Fox News 1 квітня. Наразі це остання його публічна заява щодо України.
Джонсон сказав, що «працює над досягненням консенсусу» щодо додаткового пакету законів про національну безпеку та зовнішню допомогу, включно з Україною. При цьому він дав зрозуміти, що документ буде виглядати інакше, ніж попередні версії.
На думку The New York Times, це переконливо свідчить про те, що пакет допомоги Україні може бути ухвалений Конгресом протягом декількох тижнів. Варто зазначити, що до цього Джонсон не виставляв жоден із варіантів допомоги України.
«Він (пакет допомоги Україні. –
) користується сильною підтримкою серед демократів і великої коаліції основних республіканців, а головною перешкодою, що стоїть на його шляху в Палаті представників, є відмова пана Джонсона піднімати це питання перед обличчям запеклої праворадикальної опозиції (трампістами. –
) в Республіканській партії, яка виступає проти надання більшої допомоги Києву», – вважають у редакції NYT.
Відмовки республіканців, аби не давати допомогу Україні

Перемовини головних представників Демократичної партії Джо Байдена, Камала Гарріс і Чака Шумера зі спікером Палати представників республіканцем Майком Джонсоном (зліва) 27 лютого. Фото: JIM WATSON/AFP/GETTY IMAGES
Джонсон та інші республіканці вже кілька разів знаходили відмовки, аби не фінансувати Україну. Вони просували такі умови:
- вирішення проблем нелегальної міграції з Мексики та безпеки кордону;
- вирішення питань навколо бюджету США та його ухвалення;
- пропонували використати заморожені російські активи як джерело фінансування допомоги від США;
- кредит – новий варіант допомоги України, який активно обговорюють зараз;
- разом із цим Джонсон згадує про заборону адміністрації Байдена на видачу нових дозволів для потужностей з експорту скрапленого природного газу.
Тож спікер Палати представників США ніколи не відкидав можливості надання допомоги Україні, але час від часу пропонував нові умови й відверто казав, що не буде ставити законопроєкт на голосування без їхнього розгляду.
Можливо, цього разу ситуація реально змінилась, бо спікер вперше заявив, що особисто шукає консенсусу серед конгресменів, аби просунути допомогу Україні, хоч і в зміненому варіанті.
Як може виглядати новий проєкт допомоги для України від США
Допомога Україні блокується Палатою представників США вже пів року. За цей час головними законопроєктами були два:
- фактично пряма ініціатива Джо Байдена – $118 млрд на допомогу Україні ($60 млрд), Ізраїлю, Тайваню та фінансування кордону США з Мексикою. Республіканці відхилили його нібито через недостатньо суворі заходи щодо кордону;
- проєкт Сенату, що виключив питання кордону з пакету і залишив $95 млрд на допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню. Сенат — верхня палата Конгресу — проголосував за цей проєкт у лютому. Тоді лідер сенатської більшості демократ Чак Шумер і президент Байден тиснули на Джонсона, щоб він поставив законопроєкт на голосування в нижній палаті — Палаті представників. але той не погодився.
Цікаво, що ще в лютому 2024-го Майк Джонсон запропонував окремий пакет допомоги для Ізраїлю на суму $17,6 млрд, але не знайшов достатньо голосів через небажання ставити на розгляд допомогу Україні.
Зараз багато американських оглядачів кажуть про можливість саме такого розгляду пакету допомоги Україні, але безпосередніх заяв Джонсона або його колег щодо цього не було.
Кредити замість безкоштовної допомоги: якими вони можуть бути

Як би нам цього не хотілось, але вплив Дональда Трампа на республіканську партія неможливо переоцінити. Навіть люди, які формально не є трампістами дослухаються до його позицій через вибори, що наближаються. Фото: Getty Images
Набагато певнішим виглядає перехід від надання безвідплатної допомоги, якою вона до цього була від США, до кредиту, про який спочатку почав говорити Дональд Трамп, а за ним підхопили й інші відомі представники республіканців, включно з Джонсоном.
«Трамп говорив про концепцію кредитування, в рамках якої ми не просто надаємо іноземну допомогу, ми встановлюємо відносини, в рамках яких вони можуть віддати її нам назад, коли настане час», — сказав Джонсон.
Сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив на початку березня пресі, що Трамп підтримав би позику, яка була б безвідсотковою і з можливістю її пробачити за потреби, але й виплатити, бо «Вони (українці) мають тонни корисних копалин в Україні».
Своєю чергою, обговорюється й використання російських активів, але поки що, окрім позитивного ставлення до такого варіанту як від республіканців, так і від демократів, що, звісно, є гарним знаком, конкретики тут немає.
Майк Джонсон між двома вогнями: під ризиком зняття з посади
Депутат Палати представників Марджорі Тейлор Ґрін ще наприкінці березня подала клопотання про відставку Джонсона через ухвалення двопартійної угоди про фінансування уряду на суму $1,2 трильйона, бо він пішов на компроміс із демократами. Вона ж розкритикувала його й за позицію щодо України:
«Якщо спікер Джонсон виділить ще $60 млрд на оборону українського кордону після того, як він повністю профінансував смертельно небезпечний відкритий кордон Байдена, це буде злий жарт над американським народом. І це буде не першоквітневий жарт», – написала вона в X.
Тож так звані трампісти в Палаті представників вже загрожують Джонсону відставкою, якщо той виставить на голосування законопроєкт підтримки для України.
Але деякі демократи вже заявили, що не дозволять Ґрін занурити Палату в хаос. Лідер демократів у Палаті представників Хакім Джеффріс раніше казав, що достатня кількість членів його фракції прийде на допомогу Джонсону, якщо його спікерство опиниться під загрозою через голосування щодо допомоги Україні.
Тож як би іронічно це не було, тепер одним із головних питань кар’єри пана Джонсона може стати допомога Україні, якій він так активно чинив опір ще кілька місяців тому.