Не минуло й місяця від останнього скандалу у фракції «Голос», як на засіданні Верховної Ради 22 жовтня відбулася чергова юридична колізія. Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук зачитав лист від частини фракції, що виступила проти дій Кіри Рудик та утворила депутатське об`єднання «Справедливість».
Тож із трибуни спікера прозвучало: Ярослав Железняк позбавляється посади голови фракції через порушення закону, адже він поєднує цю посаду разом із посадою першого заступника голови парламентського комітету. Цей лист підписали 11 із 20 депутатів фракції «Голос».
Депутати зі «Справедливості» посилаються на Закон України про комітети Верховної Ради, а саме на 6 статтю, 4 пункт. Там зазначено таке:
«Голови комітетів, перші заступники, заступники та секретарі комітетів не можуть бути одночасно керівниками депутатських фракцій».
Але все виявилося зовсім не так просто.
Що кажуть депутати об'єднання «Справедливість» про Железняка
За словами нардепів нової більшості фракції «Голос», вони давно подали цей лист, але колишній спікер Ради Дмитро Разумков пів року не розглядав його через дружні стосунки із Железняком. Але коли спікер змінився, лист публічно зачитали в парламенті, чим запустили процес звільнення Железняка.
Ба більше, за їхніми словами, Стефанчук призначив народну депутатку Олександру Устінову виконувачкою обов’язків голови фракції протягом наступного тижня, і саме вона має скликати засідання фракції, де обиратимуть нового голову.
«Хоча Железняк і намагається виправдатися, але є дуже чітке положення закону про комітети. Саме про те, що людина не може поєднувати посаду першого заступника керівника комітету та керівника фракції. Железняк не склав повноваження першого заступника, коли став головою фракції», — заявив народний депутат Ярослав Юрчишин у коментарі .
За його словами, коли спікер зачитав лист, це стало підтвердженням того, що Железняк уже не керівник фракції.
«Я очікую, що найближчим часом збереться фракція та змінить голову без порушення законодавства. Наразі ми чекаємо, що на сайті Верховної Ради змінять ім'я та опублікують оголошення», — додав Юрчишин.
Що говорить інша частина фракції «Голос»
Нардепка «Голосу» Інна Совсун заявила, що лист, який зачитали з трибуни, «абсолютно нелегітимний та з юридичного погляду нікчемний».
«У нас є положення про фракцію, яке лежить у секретаріаті Верховної Ради, затверджене ще на початку роботи парламенту. Воно чітко передбачає, що для того, щоб змінити голову фракції, потрібно 14 голосів із 20. Частина колег зманіпулювали цими даними та з посиланням на положення заявили, що вони міняють керівництво фракції», — зазначила депутатка в коментарі .
Тим часом Железняк упевнений, що він залишається головою фракції.
Як він пояснив, порушення закону не було, коли він очолив фракцію, адже на той момент він уже понад рік працював у комітеті. Якби обрання на ці дві посади було одночасне, це було би проблемою, а в його випадку все згідно із законом.
«Мої колеги зі «Справедливості» звернулися до регламентного комітету щодо цього питання, і 22 липня їм відповіли, що на момент обрання мене першим заступником керівника комітету не було жодних конфліктів», — уточнив Железняк.
Він додав, що, згідно з 19 статтею Конституції, голова Верховної Ради не може впливати на кількісний склад фракції або зміни в її керівництві. Саме тому він каже про те, що він і досі головує.
Що кажуть експерти про зняття Железняка з посади
Думки політологів розділилися, бо не досить зрозуміло, якими ж нормами та протоколами оперують обидві частини фракції.
Політолог Віктор Таран переконаний, що голоси за відставку Разумкова обміняли на «голову» Железняка. Про це він повідомив у ексклюзивному коментарі :
«Була пакетна домовленість про те, щоб частина групи «Справедливість» дала голоси за відставку Разумкова. А за це отримала пакет: виділення коштів на округи мажоритарників і зачитування заяви, що Железняк не голова фракції. Це змова між «Слугами народу» та частиною депутатів «Справедливості».
А політолог Ігор Чаленко висловив іншу думку з цього приводу: він вважає, що хоч статус того оголошення, яке зробив Стефанчук, поки що не досить зрозумілий, однак це можна таки вважати оголошенням про зміни в керівництві однієї з фракцій.
Але варто пам’ятати, що зняти голову фракції може тільки сама фракція на своєму засіданні, а зняти першого заступника керівника комітету — тільки постанова Верховної Ради.
«Очевидно, що на сьогодні Стефанчук не став на жодну зі сторін. Він просто кинув хмизу у вогонь, і тепер кожна зі сторін буде казати, що вона права», — заявив політолог в ексклюзивному коментарі.
На його думку, далі може відбутися таке: на сайті Верховної Ради може змінитися керівник фракції «Голос».
«Це буде сигналом, що апарат Ради підтримав «Справедливість», обов’язки виконуватиме Роман Костенко і саме він матиме повноваження скликати засідання фракції. Однак поки що жодних рухів у цьому напрямі немає», — уточнив експерт.
Чому спроба звільнення Железняка приречена на провал
З якого боку не поглянь — усюди буде провал. Якщо «Справедливість» таки доможеться відсторонення Железняка від посади, вона не зможе його замінити, адже на це їй не вистачить голосів. Основна проблема криється в положенні про фракцію партії «Голос».
Там чітко зазначено, якою кількістю голосів можна призначити або відсторонити голову фракції від посади. Згідно з правилами, тільки дві третини голосів (а це 14 депутатів) можуть проголосувати за відсторонення очільника фракції. А стількох голосів у «Справедливості» немає, і хоча їх уже більшість — 11, шансів отримати підтримку від ще трьох колег поки що небагато.
Виходить, що просто зараз спроба звільнення Железняка приречена на провал.
Є і другий момент: хто ж скликатиме засідання фракції, якщо Железняка відсторонили? «Справедливість» каже, що Устінова, але регламент і здоровий глузд нагадують про наявність заступника голови фракції — Романа Костенка, а він навряд чи ініціює відсторонення свого колеги.
Тож стежитимемо й надалі за розвитком подій в одній із найдемократичніших, а відповідно і найскандальніших, молодих партій українського парламенту.