Сепаратист, агітатор і протестувальник: що відомо про лідерів виборчих перегонів на довиборах до Ради

Довибори до Ради: що відомо про кандидатів по 87-му та 50-му округу. Фото: УНІАН

28 березня 2021 року відбулися проміжні вибори до Верховної Ради. Голосування проходило у двох округах: №50 у Донецькій області та №87 — в Івано-Франківській. Станом на 17:00 31 березня ЦВК опрацювала 83,4% протоколів. Вибори проводилися через те, що позафракційний депутат Руслан Требушкін, який виграв вибори мера Покровська Донецької області, та нардеп від «Слуги народу» Зіновій Андрійович, який виграв вибори мера Надвірної Івано-Франківської області, склали мандати.

The Page зібрало інформацію про те, що відомо про кандидатів, які лідирують у голосуванні.

Хто перемагає

У Донецькій області перемагає мер Добропілля, представник партії «Порядок» Андрій Аксьонов. Згідно зі 100% підрахунком протоколів, за нього проголосували 19 949, або 65,46% виборців. На другому місці кандидат від «Партії Шарія» Валерій Рибін, за якого проголосували 3 963, або 13% виборців. За ним іде лікарка й волонтерка від партії «Європейська солідарність» Юлія Кузьменко, за яку проголосували 2 039, або 6,69% виборців. До слова, Кузьменко звинувачується в справі про вбивство журналіста Павла Шеремета й перебуває під домашнім арештом. Сама Кузьменко вважає звинувачення сфальсифікованими.

В Івано-Франківській області опрацювали тільки 67,52% протоколів. Наразі лідирує кандидат від «Слуги народу» Василь Вірастюк — за нього проголосували 10 496, або 31,30% виборців. Слідом за ним іде представник ВО «Свобода» Руслан Кошулинський, за якого проголосували 9 686, або 28,88% виборців.

Кошулинський уже зажадав визнати результати виборів недійсними й оголосити перевибори.

«Очевидні факти підкупу голосів, численні порушення на дільницях і те, що зараз відбувається в ОВК, – це яскравий приклад грубої, незаконної боротьби за владу», — написав він на своїй сторінці у Facebook.

Депутати від «Слуги народу» вирушили на округ для захисту прав виборців.

«Річ у тім, що окружна виборча комісія опрацювала тільки 67% протоколів із дільничних виборчих комісій. Далі їхню роботу було тимчасово зупинено, оскільки голова комісії зник, а новий не відновлює підрахунок голосів. Ситуація тривожна ще й тому, що безпосередньо в день виборів, а також після них спостерігачі від «Слуг народу» фіксували численні порушення на виборчих дільницях, також були фальшиві повідомлення про «замінування» виборчої комісії. «Слуга народу» вбачає в цьому можливий зрив або перешкоджання виборчому процесу певними політичними опонентами», – йдеться в заяві.

Результати голосування мають бути встановлені до 12 квітня 2021 року.

Хто такий Андрій Аксьонов

Лідера довиборів у Донецькій області Андрія Аксьонова обрали мером Добропілля 2015 року. У 2014 році він обіймав посаду мера смт Новодонецьке, саме тоді його звинуватили в підтримці псевдореферендуму, що проводився 11 травня 2014 року на Донбасі. У квітні 2014 року він перешкоджав автопробігу прихильників України та назвав його учасників «говномутами». Водночас він говорив, що зобов'язаний, як голова селища, слідувати бажанням сепаратистів, «навіть якщо вони захочуть приєднатися до Гондурасу».

Пізніше зі ЗМІ стало відомо про подвійне громадянство Аксьонова – він нібито отримав російський паспорт. Аксьонов усі звинувачення заперечував.

У 2018 році Аксьонова оголосили в розшук через візит до окупованого Криму за підробленими документами. Його звинувачували в службовому підробленні, підробленні та використанні документів, привласненні, розтраті майна або заволодіння ним завдяки зловживанню службовим становищем. На початку 2019 року Аксьонова відсторонили від посади й відправили під нічний домашній арешт.

Що відомо про лідерів виборчих перегонів в Івано-Франківській області

Василь Вірастюк – володар титулу «Найсильніша людина світу», а нині кандидат від «Слуги народу». За кілька днів до виборів Вірастюк разом із Зеленським провели нараду щодо перебігу вакцинації проти COVID-19 й готовності медичної системи на Івано-Франківщині. Комітет виборців України (КВУ) назвав це прихованою агітацією.

«Комітет виборців України вважає, що залучення до робочої наради президента України на тему вакцинації в Івано-Франківській області Василя Вірастюка, який є одним із кандидатів у народні депутати в ОВО №87, є прикладом використання адміністративного ресурсу й суперечить міжнародним стандартам вільних і чесних виборів», – повідомили у КВУ.

У Комітеті зазначили, що залучення ресурсів органами державної влади для проведення прихованої агітації на користь одного з кандидатів порушує принцип рівності кандидатів в ОВО №87.

«На думку КВУ, залучення В. Вірастюка до обговорення вакцинації населення стало можливим унаслідок того, що він є кандидатом від президентської партії, а не через його професійний досвід. До подібних нарад за участю президента України мають залучатися професіонали й фахівці з протиепідемічних заходів, а не окремі кандидати в народні депутати, оскільки на таких заходах розглядаються питання, пов'язані із життям і здоров'ям громадян», – додали в Комітеті.

Руслан Кошулинський – ексвіцеспікер Верховної Ради України VII скликання. У 2015 році брав участь в Антитерористичній операції на Сході України. Балотувався на посаду мера Львова у 2015 році, але програв Андрію Садовому.

Читати на The Page