Зарплати 2025: чи є потенціал зростання під податковим тиском

У 2024 році в ситуації кадрової кризи провідні українські роботодавці підвищували зарплати персоналу. The Page з’ясовує плани бізнесу щодо зарплат на 2025 рік і вплив на оплату праці посилення податкового тиску.

Зарплати в Україні 2025 — на що сподіватися працівникам

«Переважна більшість наших клієнтів бюджетуються з урахуванням підвищення зарплати в наступному році в основному в діапазоні +10-20%, — розповідає The Page Максим Розгон, CEO консалтингової компанії Osoba. — Залучення та утримання персоналу залишатиметься одним із основних завдань HR-дирекцій як цього року, так і наступного, і матеріальна мотивація має велике значення».

Матеріальна мотивація має велике значення для українців. Фото: Depositphotos

За результатами дослідження ринку праці, яке Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) провела разом з експерткою з аналітики ринку праці Тетяною Пашкіною, 88% компаній у 2025 році планують підвищувати зарплати. Відповіді респондентів розподілилися наступним чином:

  • 36%: планують, але ще не визначились з розміром підвищення;
  • 16%: +5-10%;
  • 24%: +10-15%;
  • 11%: +15-20%;
  • 1%: понад 20%.
«Однією з ключових тенденцій на ринку праці у 2024 році за результатами дослідження є вищий рівень очікувань заробітної плати кандидатів, ніж пропозиції бізнесу, — коментує Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації. — Загалом плани бізнесу на 2025 рік щодо рівня підвищення зарплат персоналу стали більш стриманими порівняно з 2024 роком. Проте компанії продовжують інвестувати у розвиток персоналу попри виклики».

Наталія Слинько, засновниця та CEO консалтингової компанії Talent Match, не впевнена, що у 2025 році відбуватиметься якесь суттєве підвищення зарплат. Натомість можлива певна індексація або окреме підвищення винагороди тим, хто досягає поставлених результатів. Співрозмовниця The Page додає, що при розрахунку фонду оплати праці долар часто конвертують вже не по 40 грн, а майже по 50 UAH/USD. І хоча це може виглядати як підвищення, але по суті є компенсацією коливань курсу і зменшення купівельної спроможності гривні.

Підвищення зарплати у 2025 році часто є компенсаціює девальвації гривні

Зарплати 2025 і нові податки

Більш обережні плани бізнесу щодо підвищення зарплат у 2025 році вочевидь пов’язані зі зростанням податків в Україні. Відповідні зміни мають набути чинності вже 1 грудня 2024 року.

«Роботодавці у 2025 році можуть дозволити собі підвищити зарплату максимально на 10%, адже податкове навантаження, яке зараз встановлено державою, ляже важким тягарем на бізнес і буде суттєво на ньому позначатися. Тому помітно підняти зарплату з початку року співробітникам буде досить важко», — зауважує Яна Декусар, директор департаменту кадрового розвитку та HR Nota Group.

Тим більше, навряд чи роботодавці будуть готові корегувати зарплати персоналу вже у грудні. Тому більшість українців в останній місяць року отримають чистими на руки на 3,5% менше, ніж у листопаді. Це пов’язано з підвищенням військового збору з 1,5% до 5%.

Підвищення податків змушує роботодавців робити складний вибір — платити співробітникам менше, або підвищувати зарплати. Фото: Depositphotos

Дійсно, 55% компаній-учасниць експрес-опитування ЄБА зазначили, що не зможуть компенсувати співробітникам підвищення військового збору. А загалом збільшення податкового навантаження, за словами Анни Дерев’янко, змусить 56% опитаних компаній скорочувати важливі для функціонування бізнесу витрати, а для 11% — може призвести до часткового скорочення виробництва чи бізнесу.

«Компанії, які вже вичерпали всі ресурси для підвищення зарплат, є. Це представники галузей з високою конкуренцією — продуктова група товарів, заклади громадського харчування, доставка чи інші послуги, де зарплата становить понад 50% собівартості. Вочевидь, вони не зможуть швидко пристосуватися до зростання рівня зарплат і підвищених податків», — зазначає Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу.

Вакансії з бронюванням 2025

Бронювання — важлива для кандидатів конкурентна перевага роботодавця. Підприємці, яким не вдалося отримати статус критично важливих, скаржаться, що військовозобов’язані чоловіки взагалі не бажають працевлаштовуватися за відсутності перспективи бронювання. Тому, за словами Максима Розгона, бізнеси, які мають можливість бронювати співробітників, можуть пропонувати зарплати навіть нижчі, ніж на ринку.

В Україні не вистачає чоловічих робочих рук. Фото: УНІАН

Восени 2024 року із бронюванням в Україні виникли ускладнення. Процес стоїть на паузі з 20 жовтня 2024 року. Щоб підтвердити своє право надалі бронювати персонал, компанії мають у тримісячний термін перепідтвердити статус критично важливих, що викликало паніку в колах бізнесу.

Обов’язковим критерієм для критично важливих компаній стає рівень зарплати, який на підприємстві в середньому і у працівника, якого збираються забронювати, має становити не менше 20 тис. грн (2,5 мінімальної зарплати).

Адвокат Адвокатського бюро «Івана Хомича» Олена Воронкова пов’язує вимогу щодо рівня зарплати заброньованих працівників із запобіганням зловживанням, коли людину працевлаштовують заради домовленості про бронювання, а не для реальної праці цієї особи на підприємстві. Співрозмовниця The Page прогнозує, що це стимулюватиме роботодавців підвищувати офіційну зарплату працівників, що може зменшити кількість заброньованих.

На думку Яни Декусар, співробітникам, які будуть бронюватися, заробітну плату буде підвищено, щоб потрапити під необхідні критерії бронювання. Мова йде про офіційну «білу» зарплату до оподаткування. Отже, тим роботодавцям, хто частину винагороди платив «у конверті», доведеться вивести зарплати з тіні і сплатити з неї підвищені податки 23% замість 19,5%.

Заради бронювання персоналу зарплати доведеться виводити з тіні. Фото: Depositphotos

«Сума в 20 тисяч гривень обговорювалася фактично рік з того моменту, як почався діалог про економічне бронювання, — нагадує Анна Дерев’янко. — Тому бізнес-спільнота ЄБА була здебільшого морально готова до такого критерію і багато бізнесів або вже підвищили зарплати, або планують це зробити найближчим часом. Втім, очевидно, що це насамперед відноситься до міжнародного або високомаржинального бізнесу. Тоді як локальному невеликому бізнесу може бути складно виконати цей критерій».

На думку Олександри Томашевської, ІТ-сфера може собі дозволити рівень середньої зарплати для працівників 20 тис. грн і набагато більше, особливо компанії, що є резидентами «Дія Сіті», де податкове навантаження на фонд оплати праці працівників у 8 разів менше, ніж для усіх інших галузей. Натомість, на думку Томашевської, маленькі компанії, що займаються торгівлею чи надають послуги, «не потягнуть» таку планку.

Узагальнимо: вакансій із бронюванням у 2025 році буде менше, але офіційну зарплату пропонуватимуть від 20 тис. грн. Проте це не буде для кандидата найближчою перспективо. Адже нових співробітників компанії зможуть забронювати тільки після перепідтвердження статусу критично важливих і тільки після трьох місяців роботи.

Читати на The Page

AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: оголошено перших 60 спікерів!

інформаційна підтримка