Facebook Pixel

До тисячі дронів одночасно: росія збільшує свої спроможності атак на Україну

До тисячі дронів одночасно: росія збільшує свої спроможності атак на Україну

До тисячі дронів одночасно: росія збільшує свої спроможності атак на Україну

Рік тому 30 безпілотників, які завдали удару по Україні за одну ніч, вважалися чимось надзвичайним. Нині росія насичує протиповітряну оборону України сотнями безпілотників. 25 травня Кремль завдав по країні масованого удару за допомогою 298 безпілотників, що, ймовірно, є рекордом. Росія також використовує більше ракет: 69 було випущено тієї ж ночі. Про це пише Economist.

Повітряна війна росії посилилась на початку року з помітними змінами у засобах, які вона використовує. Балістичні ракети, багато з яких постачає Північна Корея, нині знаходяться в центрі уваги; поряд з новим, більш смертоносним поколінням ударних безпілотників «Шахед». Балістичні ракети важко зупинити через їхню швидкість; лише зменшуваний запас українських ракет Patriot PAC-3 дає реальний шанс на перехоплення. Тим часом «Шахеди», вже шостої модифікації, відтоді як перші з них були поставлені Іраном до Росії у 2023 році, використовують машинне навчання для ураження добре захищених цілей, таких як Київ.

zobrazhennya-2025-05-26-095857831.png

Основним викликом для українських екіпажів протиповітряної оборони є величезна кількість БпЛА, які зараз на них налітають. Минулого року кремль випускав близько 300 безпілотників «Шахед» на місяць; така ж кількість нині випускається менш ніж за три дні. Українська військова розвідка заявляє, що має документи, які свідчать про те, що Росія планує збільшити виробництво безпілотників до 500 на день, а це означає, що атакуючі рої в 1000 одиниць можуть стати реальністю.

Це, ймовірно, перебільшення, застерігає Костянтин Криволап, український авіаційний експерт. За його словами, російська збройова промисловість базується на хвастощах і неправдивій звітності.

Quote«Але очевидно, що цифри значно зростуть. Навіть якщо Україні вдасться стабілізувати лінію фронту на сході, труднощі захисту неба лише зростатимуть», — зазначає Криволап.

Попри сподівання на припинення вогню, росія знаходить все більше способів прорвати українську протиповітряну оборону, яка стикається зі зростаючими труднощами через нестачу ракет-перехоплювачів, мінливу тактику противника і недружню політику США.

Не так давно полювання на безпілотники здійснювалося переважно мобільними групами з кулеметами, ПЗРК та артилерією ближнього радіусу дії. Тепер, за словами офіцера протиповітряної оборони полковника Дениса Смажного, безпілотники регулярно маневрують навколо цих груп. Спочатку вони летять низько, щоб уникнути виявлення, а потім різко піднімаються до 2000-2500 метрів, коли наближаються до міст, що перевищує поріг чутності для малокаліберних гармат. Тому Україна звертається до гелікоптерів, винищувачів F-16 і безпілотників-перехоплювачів, які почали демонструвати хороші результати. Високопоставлений чиновник каже, що протиповітряна оборона навколо Києва все ще збиває близько 95% безпілотників, які запускає Росія. Але ті 5%, що проскакують, завдають серйозної шкоди.

Україна все ще має шанси на боротьбу з безпілотниками і крилатими ракетами. Але перспективи проти балістичних загроз є похмурішими. Лише кілька країн мають системи, здатні протистояти такій швидкій і руйнівній зброї. У західному світі американська система Patriot має фактичну монополію на балістичну протиракетну оборону. Україна натепер має щонайменше вісім батарей «Патріотів», хоча деякі з них пошкоджені і перебувають на ремонті.

Екіпажі експлуатують їх з вражаючою майстерністю. З весни 2023 року вони збили понад 150 балістичних ракет і балістичних ракет повітряного базування. Але системи були в основному зосереджені навколо Києва. Володимир Зеленський, президент України, каже, що Україні потрібно щонайменше ще десять, з відповідними запасами перехоплювачів PAC-3, які використовує система, щоб її міста відчували себе в безпеці. Він наполягає на тому, що країна готова заплатити будь-яку ціну, ймовірно, за рахунок європейських грошей. Реакція Білого дому була незобов'язуючою.

Проблема полягає в тому, що Україна з пріоритету для адміністрації Байдена перетворилася на одного з багатьох потенційних клієнтів, які конкурують за обмежені обсяги виробництва, за часів Дональда Трампа. Компанія Lockheed Martin, яка виробляє системи Patriot і їхні ракети PAC-3, збільшує обсяги виробництва до 650 ракет на рік. Але це приблизно на 100 менше, ніж прогнозоване російське виробництво балістичних ракет: за оцінками джерела в українському уряді, Кремль має запас у 500 ракет. Зазвичай для перехоплення російської балістичної ракети потрібно дві ракети-перехоплювача PAC-3.

Для «китайських яструбів» в адміністрації Трампа система Patriot або ракета, відправлена в Україну, — це на одну менше, ніж можна відправити на Тихоокеанський театр військових дій. Навіть найбільш дружній до України адміністрації — а ця адміністрація такою не є — було б важко йти в ногу з постійною російською загрозою. Україна попросила надати їй право виробляти власну версію PAC-3 за ліцензією, але знає, що це малоймовірно. Виробництво має розпочатися в Німеччині, але лише наприкінці 2026 року. Є й інші проєкти спільного виробництва. Але в усіх випадках до точки прориву залишається щонайменше рік.

Україні, можливо, доведеться розробити стратегію виживання, яка поєднує протиповітряну оборону з повітряним нападом і стримуванням.

Quote«Нам доведеться знищити російські пускові комплекси, заводи і склади. Ми не повинні мати жодних ілюзій», — каже авіаційний експерт Криволап.
Подякувати 🎉