Facebook Pixel

Україна має шанс отримати паритет у повітрі — головне з інтерв'ю авіаексперта Анатолія Храпчинського

Які літаки ЗСУ знищили у лютому 2024 та що це означає. Обкладинка Олександра Шатова

Які літаки ЗСУ знищили у лютому 2024 та що це означає. Обкладинка Олександра Шатова

За 29 лютого ЗСУ збили вже три російських винищувачі-бомбардувальники C-34. Загалом від 17 лютого ЗСУ знищили вже 13 літаків, серед яких і стратегічно важливий для рф А-50, яких в окупантів залишилося небагато. SPEKA публікує інтерв'ю з авіаційним експертом Анатолієм Храпчинським, який коментує лютневий літакопад. The Page пропонує основні тези розмови.

Яким чином українці знищили літак А-50 23 лютого

Ціль була уражена ракетами над Азовським морем. Але що це за ракети — чи Україна спромоглася їх модифікувати, чи виробити, чи отримати, — дізнаємося вже після перемоги. Головне, що Україна змогла це зробити.

Яке значення має знищення А-50

Тепер росіяни намагатимуться уважніше ставитися до виконання таких операцій, хоча і після першого разу вони відреагували — перебували на далеких рубежах. Тобто вони розуміли, що перший літак, ймовірно, збив Patriot, тому проводили розвідку по нижньому краю радіуса досяжності, розраховуючи на те, що якщо навіть їх і запеленгують, то влучити не зможуть.

Коли злітає Міг-31, що може бути носієм надзвукової ракети «Кинджал», він виконує функцію наживки. Збройні сили вмикають усі наземні засоби та радари, щоб виявляти пуски ворожих ракет. Тим часом завдання А-50 — проводити радіорозвідку. Він виявляє, де саме стоять радіолокаційні станції, де в активному режимі пускові установки. За цими даними малюють мапу, щоб зрозуміти, як під час масових обстрілів обходити наші засоби ППО. Дальність виявлення РЛС за допомогою А-50 — до 600 км, а наземної техніки — до 300 км.

Скільки літаків А-50 залишилося у росії

У росії є 15 літаків А-50 та один А-100. Однак лише вісім із них мали модифікацію А-50У, яка передбачає радіотехнічний комплекс «Шмель» на борту. Їх залишилось шість. З них — один пошкоджений дроном на аеродромі у Білорусі. Тобто можна говорити про п’ять одиниць. Єдиний А-100 побудували у 2016-му, але його досі випробовують.

Радіолокаційне обладнання для літаків А-50У іноземного виробництва. Воно під санкціями, а отже, доведеться шукати шляхи для його придбання. Також у росіян є проблеми з постачанням двигунів до цих літаків.

Літак А-50 на авіасалоні у 2011 році

Літак А-50 на авіасалоні у 2011 році

Екіпаж А-50 — це високопідготовлені офіцери бойового управління. Частина з них знищена. Нових людей треба навчити, поставити на бойове чергування, у них є норми часу польоту тощо. Усе це створює певні труднощі, щоб патрулювати цілодобово.

Ситуація для них складна, але поки що не критична. Бо ми бачимо, що росія воює до останнього військового та танка. росія продовжить використовувати А-50, але обережніше і з менш досвідченими екіпажами. Якщо ми далі будемо вирішувати свої стратегічні завдання, то за певний час отримаємо паритет у повітрі.

Яку перевагу нададуть Україні літаки F-16

Технологічно ми вже готові отримати літаки F-16. Щодо підготовки інженерного складу, то вони ремонтуються за принципом модульної системи, тому там є чіткі технологічні аспекти, які допомагають виявити проблему і швидко її усунути.

Є питання щодо озброєння, яке нам нададуть з F-16. Ми не можемо підвісити на них Taurus, Storm shadow чи Scalp. У F-16 є ракети JASSM. Це ракети типу «повітря-поверхня», які можуть вражати на відстані 300, 600 та 980 км. Тому важливо отримати F-16 та далекобійне озброєння, яке вони можуть нести. У нас немає стратегічної авіації, але F-16 у максимальній комплектації може її дещо замінити.

Якщо ми отримаємо, наприклад, F-16 Bloke 42, то можемо бачити на відстані 300 км навколо будь-який російський винищувач. Якщо ми отримаємо Bloke 60, то виявлятимемо з відстані 400 км. Тоді А-50 навіть не наблизиться до Азовського моря.

Які дрони потрібні Україні

БпЛА з невеликою кількістю підривних механізмів достатні для знищення обладнання російських НПЗ, завдяки якому, наприклад, перепомповують нафту. Також це має й психологічний ефект, щоб показувати росіянам, що війна вже на їхній території.

БпЛА є перспективним напрацюванням, особливо ті, які зможуть літати на великій дальності, матимуть корисне навантаження 40 кг. Вони можуть завдати значної шкоди ворогу. Але потрібно уніфікувати більшість БпЛА. Розробити такі, що відволікають ППО, інші — розвідкою, а решта — ударні.

Але це не скасовує потребу у створенні власних ракет далекої дії, щоб значною кількістю вибухової частини ракет знищувати стратегічний об’єкт, як-от завод «Радуга», що виробляє ракети Х-101.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉