Facebook Pixel

Як створити комфортне робоче середовище в офісі — поради психолога

«Ми тут, як одна велика родина» — це вираз, який часто використовують керівники, бажаючи підкреслити єдність колективу. Але чи завжди такий підхід є корисним? Про здорову і нездорову атмосферу в команді розповідає психологиня ГО «ТИША» Катерина Соломянова-Кирильчук. Чи можна бути близькими, але при цьому зберігати робочі межі? Наукові дослідження показують, що хоча дружні зв’язки між колегами сприяють кращій командній роботі, надмірна близькість може порушити баланс між професійним та особистим. Це, своєю чергою, негативно впливає на ефективність роботи колективу.

Чому ж колектив – не родина?

1. Різні ролі та обов’язки

Дослідження показують, що ефективність команд безпосередньо залежить від чіткого розподілу ролей, а надмірні емоційні зв’язки можуть призводити до виникнення «вузьких місць», що знижують загальну продуктивність. У реальному житті це виглядає так: колеги замість того, щоб фокусуватися на виконанні робочих завдань, витрачають енергію на підтримку одне одного або навіть на конкуренцію, що знижує ефективність команди.

2. Ризик емоційного вигорання

Дослідження показують: надмірно близькі стосунки можуть збільшити емоційне навантаження на працівників. В реальному житті це означає, що навіть на роботі доводиться слухати особисті проблеми, співпереживати, заспокоювати та обирати правильні слова.

3. Втрата об’єктивності

Дослідження показують, що надмірна емоційна прив’язаність може знижувати здатність об'єктивно оцінювати ефективність колег і їхній внесок у командну роботу. Як це виглядає на практиці: важко критикувати помилки близьких колег, а на керівні посади часто призначають не найбільш талановитих, а тих, хто ближчий до керівництва.

Як будувати комфортне і підтримуюче середовище?

Робота – для ефективності. Визначайте чіткі професійні межі, складайте посадові інструкції та описуйте бізнес-процеси. Це допомагає покращити координацію, збільшити рівень задоволення роботою та запобігти виникненню конфліктів.

Здоровий егоїзм. Допомагайте без примусу і вчіться приймати чужі відмови, щоб уникати непотрібного тиску, пов'язаного з необхідністю «віддячити».

Емоційний детокс. Не давайте можливості колегам перекладати на вас свої проблеми та не бійтеся сказати, що їхні розповіді вас виснажують. Робоче середовище не повинно ставати місцем для задоволення емоційних потреб інших.

Психологічна безпека. Створіть на робочому місці умови для самовираження, де можна відкрито визначати і захищати свої межі без страху покарання чи осуду.

Подякувати 🎉