Команда архітекторів з Італії Scandurra Studio Architettura srl перемогла у конкурсі «Школа майбутнього для України». Разом з українським архітектором Михайлом Вустянським вони відбудовуватимуть шкільну інфраструктуру, яка була зруйнована внаслідок російської агресії.
Про це повідомила пресслужба Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.
Що відомо про конкурс «Школа майбутнього для України»
Як зазначає Держвідновлення, цей конкурс був ініційований Литвою за підтримки експертів з архітектури та освіти і залучив команди з десяти країн. Відповідний проєкт на €500 тис. профінансував Фонд розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги Литви.
У повідомлені пресслужби також вказано, що обов’язковою умовою для учасників була співпраця з українськими архітекторами. За словами Держвідновлення, це дозволило знайти рішення, які відповідатимуть унікальним потребам українських громад.
«Очікуємо, що адаптивний технічний проєкт школи буде остаточно завершений у 2025 році, після чого він буде доступний для використання українськими установами та міжнародними партнерами для відбудови освітніх закладів», — розповів в.о. голови Агентства відновлення Роман Комендант.
Хто став переможцем конкурсу «Школа майбутнього для України»
Переможцем конкурсу стала італійська команда архітекторів Scandurra Studio Architettura srl у співпраці з українським архітектором Михайлом Вустянським. Як зазначило Держвідновлення, їхній адаптивний технічний проєкт буде використовуватися для відбудови нових шкіл по всій Україні.

Фото: Держвідновлення
Друге місце зайняла українська команда архітекторів разом з колегами з Нідерландів – Orange architects, зареєстрована Данилом Білокопитовим.
Третє місце посіла фінська команда Huttunen-Lipasti Architects Ltd у співпраці з українцем Дмитром Сорокевичем.

Всі ідеї команд архітекторів, які брали участь у конкурсі, можна переглянути за цим посиланням.
Як обирали переможця конкурсу «Школа майбутнього для України»
Пресслужба Держвідновлення повідомила, що всі проєкти оцінювали за п’ятьма критеріями:
- якість архітектурної ідеї;
- її адаптивність;
- функціональність;
- стійкість;
- вартість проєктувальних послуг.
Проєкт українських та італійських архітекторів, що здобув перше місце, приділяє велику увагу ефективному використанню матеріалів і раціональним будівельним рішенням. Вони дозволять ефективніше використовувати кошти та простір для навчання на відкритому повітрі, зазначає Держвідновлення.
Зокрема, автори запропонували модульну систему, яка забезпечує адаптивність проєкту для різних локацій. Так, відповідно до задуму архітекторів, можна будувати менші чи більші школи без великих структурних змін у проєкті.
«Матеріали, що використовуються у модульному будівництві, можуть бути використані повторно, що робить будівництво більш стійким, а планування школи дозволить використовувати простори на території школи для потреб громади — заходів, зібрань, навчання», — йдеться у повідомлені пресслужби.
Загалом було подано 15 проєктів, які відповідали вимогам конкурсу. Їх оцінювала експертна комісія, до складу якої увійшли:
- український архітектор Віктор Зотов;
- шведський архітектор Карл Бекстранд;
- архітекторка з Фінляндії Гелена Сандман;
- литовські архітектори Вікторія Блажене і Роландас Палекас;
- колишня міністерка освіти України та засновниця громадської організації savED Анна Новосад;
- керівник програми Co-Create Future of Ukraine Артурас Жарновскис.