Facebook Pixel

В Україні заборонили приготування кальянів у ресторанах

Кальяни, відповідно до змін у законодавстві, починаючи з 11 липня 2022 року, повністю заборонені у закладах ресторанного господарства, незалежно від їхнього складу. Про це пише Судово-юридична газета.

Надання закладами ресторанного господарства послуг із приготування кальянів, що заборонено статтею 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», вважається стимулюванням продажу тютюнових виробів відповідно до статті 16 цього Закону, навіть якщо пряма реклама продукту не здійснюється.

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду у справі від 20 грудня 2024 року №320/29317/23 (адміністративне провадження № К/990/24316/24) розглянув позов ТОВ до Держпродспоживслужби про визнання незаконною та скасування постанови, що передбачає фінансові санкції через надання послуги з приготування кальяну в закладі ресторанного господарства.

ТОВ обґрунтувало свої позовні вимоги тим, що не здійснювало заходів зі стимулювання продажу тютюнових виробів і не займалося їх продажем, а лише надавало послуги з використання кальянів. Ці послуги, за твердженням позивача, не були спрямовані на підвищення обізнаності споживачів чи формування їхнього інтересу до тютюнових виробів.

Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позов, зазначивши, що в Україні немає повної заборони на надання послуг із приготування кальянів. З матеріалів перевірки та оскаржуваної постанови не випливає чітке визначення того, що саме відповідач вважає стимулюванням продажу тютюнових виробів. Відповідно, висновки Держпродспоживслужби про порушення позивачем заборони на стимулювання продажу тютюнових виробів визнано неправомірними.

КАС ВС скасував рішення судів попередніх інстанцій та ухвалив нове рішення, яким відмовив у задоволенні позову. Суд зазначив, що 16 грудня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Цей закон посилює заходи боротьби з поширенням тютюнокуріння, використанням альтернатив традиційному курінню тютюну, стимулюванням продажу тютюнових виробів, а також їх вживанням у громадських місцях.


Подякувати 🎉