Укренерго не розкрило дані про імпорт електроенергії: яка причина
НЕК «Укренерго» не розповіло The Page про імпорт електроенергії Україною у 2022-2025 роках, оскільки ця інформація нібито належить до категорії з обмеженим доступом.
Чому «Укренерго» не розповіло The Page про імпорт електроенергії
Редакція поставила оператору системи передачі наступні питання:
- Скільки електроенергії Україна загалом імпортувала з 2022 по 2025 рік?
- З яких саме країн Україна імпортувала електроенергію загалом з 2022 по 2025 рік?
- Скільки електроенергії Україна конкретно імпортувала у 2022, 2023, 2024 роках?
- З яких саме країн Україна імпортувала електроенергію конкретно в 2022, 2023, 2024 роках?
- Скільки імпорту електроенергії загалом з 2022 по 2025 рік припало на технічні перетоки і комерційний імпорт?
- Скільки імпорту електроенергії конкретно у 2022, 2023, 2024 роках припало на технічні перетоки і комерційний імпорт?
Однак видання The Page не отримало конкретної відповіді на поставлені запитання, оскільки, за словами «Укренерго», відповідна інформація не може бути розголошена з міркувань безпеки.
«Наразі інформація щодо обсягів експорту та імпорту електричної енергії не може бути розголошена, оскільки ці дані належать до категорії інформації з обмеженим доступом, розкриття якої може дати ворогу уявлення про стан балансу енергетичної системи України… Інформація щодо річних/місячних обсягів імпорту електроенергії наразі не публікується, оскільки ці дані можуть бути використані ворогом для планування ударів по українській енергетичній інфраструктурі», — повідомила компанія.
Лінії електропередач. Фото: depositphotos
Втім, оператор без будь-якої конкретики все ж розповів, що Україна здійснює імпорт електроенергії з:
- Польщі,
- Словаччини,
- Угорщини,
- Румунії,
- Молдови.
Щодо технічних перетоків, то «Укренерго» зазначило, що якщо йдеться про перетоки електроенергії як фізичне явище, то вони за підсумками доби/тижня/місяця/року — завжди близькі до нуля: скільки електроенергії полишає ОЕС України — приблизно стільки ж до неї й повертається.
Якщо ж як «технічні перетоки» розглядати транзит електроенергії з однієї держави в іншу з використанням технічних можливостей українських мереж — то, за словами оператора, відповідний обсяг диктується ситуацією на європейському ринку електроенергії.
«Так, через Україну може постачатись електроенергія зі Словаччини в Румунію або з Польщі в Угорщину. Це — абсолютно звичне явище, що регламентується ринком та внутрішніми правилами ENTSO-E. Дані щодо обсягів транзиту — теж жодним чином не впливають на показники комерційного експорту/імпорту електроенергії Україною», — повідомило «Укренерго».
На запитання про імпорт електроенергії компанія знову відповіла, що «інформація щодо безпосередньо обсягів імпорту електроенергії наразі не може бути розголошена, оскільки ці дані належать до категорії інформації з обмеженим доступом, розкриття якої може дати ворогу уявлення про стан балансу енергетичної системи України».
Нагадаємо, у січні 2025 року дані моніторингу ExPro Electricity засвідчили, що у 2024 році Україна імпортувала у 5,5 раза більше електроенергії порівняно з 2023-м, збільшивши імпорт до 4,4 млн МВт/год. Найбільше Україна отримала від Угорщини – 39%. Пік імпорту був у червні, коли поставки електроенергії склали сумарно понад 850 тис. МВт-год.