Україна просить ЄС фінансувати ЗСУ з 2026 року: чи можливо це
Україна просить Євросоюз із 2026 року долучитися до фінансування ЗСУ. З початку великої війни уряд спрямовує майже всі внутрішні доходи на потреби армії. Про це нагадав міністр фінансів Сергій Марченко після саміту G7 у Канаді.
«Підтримка України – це інвестиція в стабільність Європи. А посилення обороноздатності – не політичний вибір, а нагальна потреба. Діяти треба вже сьогодні, щоб бути сильними в майбутньому», – заявив Марченко.
Чи зможе ЄС фінансувати оборону України у 2026
За словами Марченка, ключова тема, яку він обговорював з представниками фінансового блоку G7 – як забезпечити фінансових потреб України на 2026-й.
«Наразі ведемо діалог про можливості інтеграції українського військового потенціалу в оборонну систему Європи. Витрати на фінансування українських збройних сил для безпеки Європи становитимуть невелику частку ВВП Євросоюзу», – сказав Марченко.
Україна пропонує ЄС:
- брати участь партнерів у фінансуванні ЗСУ;
- інтегрувати українську армію в оборонну систему Європи.
«Впевнений, що таке рішення має ряд стратегічних переваг для України, зокрема збереження фінансової стабільності у 2026-му і надалі, а для ЄС – убезпечення від потенційної російської агресії. Адже українська армія має весь необхідний для цього досвід», – сказав Марченко.
Враховуючи військові ризики, Європа вже шукає шляхи, як зміцнити оборону, зокрема, збільшуючи чисельність військового персоналу. Водночас, за словами міністра, розбудова подібного потенціалу потребуватиме років і значних ресурсів. Тоді як інтеграція українських збройних сил – «дієве рішення, що має економічні переваги для країн-партнерів».
Як Україна фінансує бюджетні видатки з початку великої війни
Від лютого 2022-го Україна спрямовує на оборону майже всі внутрішні доходи держбюджету, це понад 50% витрат, нагадали у Центрі економічної стратегії (ЦЕС).
Водночас цивільні видатки, такі як соціальні виплати, зарплати, пенсії, покриває зовнішньою допомогою, яка у 2025 році має скласти $38,4 млрд.
Велику частину надходжень на цей рік Україна отримає від ініціативи G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) – кредит на $50 млрд, який повністю покриватимуть прибутки від заморожених активів рф.
«Якщо нам вдасться перейти від моделі «ми платимо за оборону, а партнери допомагають нам з цивільними видатками» до «європейці разом з українцями спільно інвестують у безпеку Європи, фінансуючи українські сили оборони», це суттєво сприятиме нашій фінансовій стабільності на 2026 рік та покращить оборонні перспективи самого ЄС», – сказав економіст ЦЕС Максим Самойлюк.
Він додав, що пропозиція Марченка – «саме про фундаментальну зміну парадигми нашого партнерства».
Нагадаємо, третину зростання українського валового внутрішнього продукту (ВВП) у 2024-му забезпечила оборонна галузь – 1,27% із загального зростання у 3,9%. Минулоріч український ОПК виробив озброєння та техніки на $9 млрд.
Це стало найвищим показником у світі. росія витрачає близько 7% від ВВП, а серед країн НАТО найбільше видатків у Польщі – 4,1%.
Україна також стала найбільшим у світі імпортером зброї за 2020–2024 роки, збільшивши імпорт майже у 100 разів порівняно з 2015–2019 роками. За останні чотири роки європейський імпорт зброї зріс на 155% у відповідь на повномасштабну війну рф та можливе зменшення військової підтримки США.