За даними західних служб безпеки, ці запалювальні пристрої, відправлені через DHL, є частиною російської операції, спрямованої на створення пожеж на борту літаків, що летять до США і Канади. Це частина ширшої диверсійної кампанії Москви проти Вашингтона та його союзників, повідомляє The Wall Street Journal.
Пристрої вибухнули в логістичних центрах DHL у липні: один у Лейпцигу, Німеччина, а інший у Бірмінгемі, Англія. Слідчі та розвідка Європи встановили, що пристрої — це електромасажери, начинені легкозаймистою речовиною на основі магнію. Вони дійшли висновку, що це частина російської змови.
На думку співробітників безпеки, ці електромасажери були пробним етапом, мета якого — перевірити можливість пронесення запалювальних пристроїв на борти літаків до Північної Америки. Прокуратура Польщі повідомила про арешт чотирьох осіб, яким висунуто звинувачення у диверсійних чи терористичних діях на користь іноземної розвідки. Польща співпрацює з іншими країнами, щоб знайти ще щонайменше двох підозрюваних.
«Метою групи було також перевірити канал передачі таких посилок, які в кінцевому підсумку мали бути відправлені до Сполучених Штатів Америки та Канади», — зазначили в прокуратурі, не уточнивши організаторів.
Очільник польської зовнішньої розвідки Павел Шота звинуватив російських шпигунів. Він наголосив, що подібна атака могла би серйозно загострити конфлікт між москвою та Заходом.
«Я не впевнений, що політичні лідери росії усвідомлюють наслідки, якщо один з цих пакунків вибухне, спричинивши масові жертви», — зазначив Шота.
Його коментарі співзвучні з думками інших західних розвідників, які вказують на відповідальність росії, а саме ГРУ. Однак представник кремля Дмитро Пєсков назвав ці звинувачення «необґрунтованими інсинуаціями ЗМІ».
Європейська влада стверджує, що росія стоїть за низкою актів саботажу, зокрема підпалами у Великій Британії та Чехії, атаками на трубопроводи і канали передачі даних у країнах Балтії, а також втручанням у водопостачання Швеції та Фінляндії.
Раніше США попереджали Німеччину про російський план убивства керівника компанії Rheinmetall, яка постачає зброю Україні. Після пожеж у центрах DHL керівники британських розвідувальних служб заявили про посилення російських диверсійних дій. У вересні Річард Мур, голова MI6, зазначив, що російські спецслужби «почали діяти надто агресивно», а місяць потому керівник MI5 Кен Маккалум попередив про російські акти підпалів, саботажу та інші небезпечні дії з підвищеним рівнем ризику.
Збиття комерційних пасажирських або вантажних літаків було б великим кроком вперед, і деякі західні розвідувальні служби поставили під сумнів, що така змова може бути результатом виконання російськими шпигунами плану без повного дозволу кремля, як стверджують люди, знайомі з цим питанням.
За словами цих людей, запалювальні пристрої, які вибухнули в липні, ледь не потрапили на літаки, що використовувалися DHL. Німецька поліція, яка тестувала копії запалювальних пристроїв, заявила, що після загоряння магнію його було б важко загасити за допомогою протипожежних систем, якими оснащені більшість літаків, і пілоти були б змушені здійснити екстрену посадку,