Facebook Pixel

«Радіо Свобода» частково відвоювало своє існування

«Радіо Свобода» частково відвоювало своє існування

«Радіо Свобода» частково відвоювало своє існування

Окружний суд Сполучених Штатів у Вашингтоні 25 березня задовольнив запит «Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода» (RFE/RL) щодо тимчасового обмежувального припису. Це рішення було прийняте в рамках позову проти Агентства США з глобальних медіа (USAGM) через припинення фінансування мовника, яке було затверджене Конгресом. Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Суддя Ройс Ламберт у своїй 10-сторінковій ухвалі зазначив, що USAGM, ймовірно, діяло «свавільно та примхливо», коли прийняло рішення припинити грант RFE/RL. Він також наголосив, що реалізація цього рішення завдасть мовнику «непоправної шкоди».

Окружний суддя Ройс Ламберт

Окружний суддя Ройс Ламберт

Тимчасовий припис був необхідним для недопущення закриття «Радіо Свобода», оскільки компанія має високі шанси на перемогу в судовому процесі. Суд також зазначив, що дозвіл на продовження дій USAGM до завершення судового розгляду може спричинити серйозні негативні наслідки для мовника, а виданий припис відповідає суспільним інтересам.

Quote«Керівництво USAGM не може одним реченням міркування, яке практично не пропонує пояснень, змусити РВЄ/РС закритися – навіть якщо президент сказав їм це зробити», – наголосив Ламберт.

Рішення про припинення фінансування викликало широку міжнародну підтримку RFE/RL, зокрема з боку медіаорганізацій, аналітиків, прихильників демократії та аудиторії у 23 країнах.

Суддя Ламберт також підкреслив історичну роль «Радіо Свобода», зазначивши, що з 1950 року уряд США підтримував його як надійне джерело новин для аудиторії, яка страждає від пропаганди та цензури.

Президент і генеральний директор RFE/RL Стівен Капус подякував суду за його рішення, зазначивши, що воно «надсилає потужний сигнал» журналістам компанії у всьому світі. Він наголосив, що місія «Радіо Свобода», сформована Конгресом, має продовжуватися, оскільки мовник відіграє ключову роль у боротьбі з цензурою та дезінформацією.

Quote«Ми цінуємо продумане та бездоганне рішення судді Ламберта не дати USAGM ігнорувати волю Конгресу. Ми з нетерпінням чекаємо на подальше просування нашої справи про визнання неконституційною відмову нам у коштах, які Конгрес виділив «Радіо Свобода» на решту фінансового року», – прокоментував він рішення суду.

Про намір припинити фінансування було повідомлено у листі, підписаному Кері Лейк, яка вказала свою посаду як «старша радниця (USAGM) виконувача обов’язків генерального директора з повноваженнями, делегованими виконуючим обов’язки генерального директора». У документі було зазначено, що грант більше не відповідає пріоритетам агентства, однак жодних додаткових пояснень надано не було.

Під час слухання 24 березня представники USAGM заявили, що агентство вжило заходів для виплати $7,46 млн за період до припинення фінансування. Однак суддя Ламберт наголосив, що вимога використати ці кошти для погашення фінансових зобов’язань, а не операційної діяльності, фактично означає їхнє невиділення.

Quote«RFE/RL буде змушене розірвати договори оренди, розірвати трудові контракти – таким чином знищивши довіру, яку «Радіо Свобода» створювало протягом десятиліть, – і припинити всі інші операції», – зазначив суддя.

Наступним кроком у справі стане розгляд запиту «Радіо Свобода» на попередню судову заборону, яка вимагатиме від USAGM надати близько $77 млн, виділених Конгресом до кінця 2025 фінансового року. Очікується, що суд ухвалить рішення найближчими тижнями.

Оскільки майбутнє «Радіо Свобода» залишається невизначеним, політики Європейського Союзу розглядають можливість підтримки мовника.

Нагадаємо, що адміністрація Трампа ухвалила рішення припинити фінансування «Голосу Америки» та мережі RFE/RL («Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода»). Також значна кількість співробітників мовника була відправлена в адміністративну відпустку без права доступу до робочих інструментів

Подякувати 🎉