США та Євросоюз закликали провести повне розслідування повідомлень про порушення на парламентських виборах у Грузії 26 жовтня 2024-го, де перемогла партія «Грузинська мрія», яку активно не підтримують прозахідні громадяни. Президентка Грузії закликала до протестів після спірного голосування. Про це пише Reuters.
Як відреагував Захід на результати парламентських виборів у Грузії 2024
За результатами парламентських виборів у Грузії 26 жовтня перемогла партія влади «Грузинська мрія», набравши 54% голосів. Це стало ударом для прозахідних грузинів, які активно виступають проти партії, яка поглиблює зв’язки з росією.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі закликала виходити на протести проти результатів спірних парламентських виборів, на яких перемогла партія, що до цього була при владі. Опозиційні партії заперечували результати, а спостерігачі повідомили про значні порушення.

Наступного дня після виборів держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що США приєдналися до закликів спостерігачів провести повне розслідування щодо грузинських виборів.
«Надалі ми закликаємо політичних лідерів Грузії поважати верховенство права, скасувати законодавство, яке підриває фундаментальні свободи, і разом усунути недоліки у виборчому процесі», – заявив Блінкен.
ЄС також раніше закликав Грузію швидко та прозоро розслідувати ймовірні порушення під час голосування.
«ЄС нагадує, що будь-яке законодавство, яке підриває фундаментальні права і свободи громадян Грузії та суперечить цінностям і принципам, на яких заснований ЄС, має бути скасовано», – йдеться у спільній заяві Єврокомісії з верховним представником зовнішньої політики ЄС Жозепом Боррелем.
Як вибори у Грузії можуть зблизити країну з росією
Саломе Зурабішвілі, колишня соратниця «Грузинської мрії», яка у 2018-му незалежно від партії виграла вибори, закликала грузинів вийти на акцію протесту в центрі столиці Тбілісі увечері 28 жовтня, щоб «показати світові, що вони не визнають ці вибори».
Протягом багатьох років Грузія була однією з країн колишнього Радянського Союзу, яка найбільше прагнула інтегруватися до ЄС і віддалитися від рф. Опитування показали, що багато грузинів не люблять росію за її підтримку двох сепаратистських регіонів їхньої країни.
Наприкінці травня 2024-го уряд Грузії ухвалив закон про «іноземних агентів», за яким грузинські компанії, що отримують понад 20% фінансування з-за кордону, повинні реєструватися як агенти іноземного впливу. Це обурило суспільство і призвело до численних мітингів проти партії при владі «Грузинська мрія».
Після цього ЄС заморозив вступ Грузії до ЄС, назвавши рішення уряду антидемократичними. Цей закон називають натхненним політикою кремля.
Нагадаємо, російські шпигуни роками стежили за урядом Грузії та компаніями, збираючи інформацію та отримуючи повноваження, щоб потенційно саботувати критичну інфраструктуру країни. Таким чином москва хоче схилити Грузію на свій бік, щоб не дати країні приєднатися до ЄС.