Facebook Pixel

SLS free: плюси та мінуси такої косметики

Автор

Щодня під час купівлі засобів для догляду за домом і тілом ми стикаємося з вибором між здоров’ям і комфортом, у центрі якого, крім іншого, — лаурилсульфат натрію, або, як ми його ще називаємо, SLS (Sodium Lauryl Sulfate).

Останнім часом, мало не кожна друга етикетка повідомляє «SLS free», або «не містить SLS». Для безсульфатних засобів організовують навіть окремі полички в магазинах. Безсульфатні шампуні на EVA.UA можна просто відфільтрувати по категорії та не витрачати час на допитливе вивчення складу. Чи справді цей компонент настільки страшний, що нас попереджають про нього ще перед придбанням засобу, і навіщо тоді виробники його використовують?

Що таке SLS і навіщо він потрібен?

Лаурилсульфат натрію використовують передусім як поверхнево-активну речовину (ПАР). Тобто пишна щільна піна, яка так ефективно вичищає складні забруднення або вимиває шкіру до скрипу, — це найчастіше його заслуга. Саме висока очисна здатність і є головною перевагою SLS, через яку він з легкістю потрапляє до складу шампунів, гелів для душу, рідкого мила, зубної пасти, засобів для миття посуду, прання, прибирання дому, миття автомобіля і навіть у дитячу косметику. І якщо за автохімію або засіб для миття підлоги ми ще можемо пробачити виробника, то косметика — особливо болюче питання.

Вплив SLS на організм людини

Чим же ми платимо і які ризики несемо, використовуючи засоби із сульфатами?

  1. Очищення шкіри SLS до скрипу руйнує її гідроліпідний шар і залишає беззахисною. Шкіра стає сухою, з’являються лущення та подразнення, знижується імунітет, значно підвищується чутливість шкіри й ризик виникнення алергічних реакцій.
  2. Те саме SLS робить із волоссям, руйнуючи його захисне покриття та відкриваючи кутикулу, через що волосся втрачає вологу, стає жорстким, ламким, слабким і тьмяним. Якщо у вас фарбоване волосся, то вам особливо важливо підібрати безсульфатний шампунь.
  3. Сульфат може пошкоджувати слизову й тканини очей, що особливо катастрофічно для дітей, коли зоровий апарат тільки формується.
  4. SLS можуть призводити до накопичення в косметиці токсичних нітратів з високою канцерогенною здатністю, які у разі тривалого й регулярного застосування здатні підвищувати ризик виникнення та розвитку онкологічних захворювань. Однак безпосередня загроза сульфатів за нетривалого використання (намилювання й змивання) була спростована американськими та австралійськими науковими інститутами. Так що це питання все ще залишається відкритим.
  5. Не варто забувати про негативний вплив SLS на навколишнє середовище, адже просто з наших будинків це хімічне й шкідливий для живих організмів з’єднання потрапляє у водойми.

Використання SLS категорично заборонено у виробництві органічних засобів, а також багатьма центрами сертифікації натуральної косметики. Від використання сульфатів у косметиці вже відмовляються країни ЄС, Ізраїль та Індія. Виробники натуральних засобів починають шукати альтернативні ПАР, наприклад, з мильного горіха (шикакай), мильнянки (сапонарія), або використовують очищувальні здатності рослинних олій.

Звичайно, у більшості випадків ви не відчуєте впливу сульфатів на ваш організм і продовжите насолоджуватися комфортом, який вони дарують. Чи варто їх використання можливих ризиків — вирішувати лише вам.

Подякувати 🎉