Facebook Pixel

У січні 2023 року росія збільшить експорт нафти з Чорного моря на 15 — 35% — оцінка

Російський експорт сирої нафти з Чорного моря за січень 2023 року суттєво зросте попри світове ембарго та цінову стелю. Такий прогноз надала моніторингова група BlackSeaNews та Інституту Чорноморських стратегічних досліджень.

Quote«У нас не дуже приємна, точніше, дуже неприємна інформація, і з цим потрібно швидко щось робити ЄС і G7», — прокоментував Андрій Клименко, керівник проєкту Інституту Чорноморських стратегічних досліджень

Зростання експорту може скласти від 15 до 35%, прогнозує Клименко. Обсяг експорту збільшиться з 2,9 млн тонн у грудні 2022 року до 3,4 — 4,2 млн тонн, залежно від того, скільки танкерів із російською сирою нафтою пройдуть турецькі протоки в останні дні січня 2023 року.

Андрій Клименко впевнений, що після введення ембарго ЄС і «цінової стелі» на нафту в грудні 2022-го російський нафтоекспорт до інших країн тільки зростає. Він нагадав, що в грудні експорт зріс на 14,4% переважно завдяки Індії.

У грудні 2022 року росія вже замістила 2/3 танкерів із Греції, що раніше перевозили російську нафту поза межами ЄС, суднами з неєвропейських країн, тобто тими, на які не поширюється «цінова стеля».

Саме тому в грудні 2022 року під дію «цінової стелі» потрапили тільки 24,7% російської нафти. Три чверті нафти з рф перевозилися танкерами, що не належали перевізникам з ЄС, тому ембарго на неї фактично не поширилося.

Quote«РФ і далі отримує величезні прибутки від експорту нафти. І якщо це негайно не змінити, війна триватиме дуже довго», — підкреслює експерт.
В січні 2023 росія збільшить експорт нафти з Чорного моря на 15-35% — оцінка Інституту Чорноморських стратегічних досліджень

В січні 2023 росія збільшить експорт нафти з Чорного моря на 15-35% — оцінка Інституту Чорноморських стратегічних досліджень

Які країни допомагають рф обходити ембарго на експорт нафти

Інститут Чорноморських стратегічних досліджень нагадав, які саме країни перевозять російську сиру нафту з Чорного моря до інших країн, крім ЄС, після оголошення «цінової стелі».

З 5 грудня 2022 року, коли було оголошено «цінову стелю», з Чорного моря вийшли 10 танкерів із російською нафтою. Де їх зареєстровано:

  • Греція – 3
  • Гонконг, Китай – 2
  • ОАЕ – 2, один з яких зареєстрований на дочірнє підприємство російської компанії Совкомфлот/Новошип
  • росія – 1
  • Туреччина – 1
  • Індія – 1

До ЄС росія експортувала в грудні 1 млн тонн нафти, як і в листопаді 2022 року. Режим ембарго тоді порушили Греція, Іспанія та Італія. Експорт до інших країн зріс до 1,9 млн тонн, хоча й не досяг максимуму 2,3 млн тонн (червень і вересень 2022 року).

Подякувати 🎉