Країни Євросоюзу 28 листопада знову не змогли домовитися про встановлення граничного рівня ціни на російську нафту, що постачається морем. Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на дипломатів.
Обговорювалася стеля на рівні $62, але Польща вважає таку ціну зависокою.
«Угоди немає. Юридичні тексти вже погоджено, але Польща все ще не може погодитися із ціною», – сказав один дипломат. Нову дату переговорів ще не призначили, хоча механізм обмеження ціни має набути чинності 5 грудня.
Польща та деякі інші країни стверджують, що стеля на рівні $62 не зашкодить Москві, оскільки російська нафта вже торгується на позначці $63,50.
З огляду на те, що собівартість видобутку в Росії оцінюється приблизно у $20, Москва отримує дуже великий прибуток від експорту нафти. Польща, Литва та Естонія наполягають на ціновій межі $30 за барель.
Зі свого боку країни з розвиненою структурою морських перевезень, як-от Греція та Мальта, не хочуть стелі цін нижче за $70.
Для затвердження ліміту ціни на російську нафту потрібна згода всіх країн ЄС.
Раніше повідомлялося, що США та союзні їм країни планували 23 листопада домовитися про стелю ціни на нафту РФ не вище за $60 – 70 за барель.
Контекст. У вересні країни G7 схвалили план запровадження стелі вартості для російської нафти, розраховуючи обмежити доходи бюджету РФ від продажу енергоресурсів. Згідно з планом, з 5 грудня компанії ЄС і Великої Британії зможуть надавати послуги з транспортування морем, страхування, фінансові та брокерські послуги, пов'язані з російською нафтою по всьому світу, лише в тому разі, якщо вона закуповується за ціною, нижчою за певний рівень.
Аналогічні обмеження для нафтопродуктів набудуть чинності 5 лютого 2023 року.