росія змогла закупити понад 22 тис. ЧПК-верстатів (з числовим програмним керуванням) та компонентів до них на $18,2 млрд за 2023-й та перші сім місяців 2024 року, зокрема у Китаю, Південної Кореї та ЄС. На цих верстатах можна виробляти практично будь-яку зброю. Про це йдеться у дослідженні Ради економічної безпеки України (РЕБ).
Хто продав росії 22 тис. ЧПК-верстатів на $18,2 млрд
За 2023-й та перші сім місяців 2024 року росії вдалося закупити понад 22 тис. верстатів з ЧПК, комплектуючих і витратних матеріалів до них на $18,2 млрд. Без верстатів з числовим програмним керуванням неможливо виготовити практично будь-яку зброю.
- До повномасштабної війни залежність росії від імпорту ЧПК-верстатів була 70-90%;
- З урахуванням супутніх оригінальних компонентів цей показник був ще вищий — 80-95%.
За даними митних платежів, які проаналізували аналітики РЕБ, три найбільші країни-виробники верстатів:
- Китай — понад 62% всіх поставок на $2,6 млрд;
- Тайвань — 8,9% на $371 млн;
- Південна Корея — 5,47% на $228 млн.
Водночас майже десята частина усього імпорту до рф припадає на компанії з ЄС. росія отримала понад 10 тис. верстатів з ЧПК на $405 млн, серед яких:
- Італія — 4459 верстатів на $168,8 млн.
- Німеччина — 2849 верстатів на $139,9 млн.
У РЕБ зазначили, що компоненти та витратні матеріали вагоміші за самі верстати. росія закуповувала допоміжні компоненти на понад $14 млрд. Із них:
- У Китаї виготовили цих товарів на понад $7 млрд;
- У Швейцарії — на понад $2,6 млрд (20% від усіх компонентів для рф);
- У Німеччині — на $500 млн (3,5%).
Як Захід намагається перекрити доступ рф до верстатів з ЧПК
З кінця 2023 року Захід намагається заблокувати доступ рф до верстатів з ЧПК через санкції. Санкційні пакети ЄС, включно з 12-м і 14-м, ввели суворі заборони на експорт і реекспорт обладнання до росії. Водночас вони не стовідсотково поширились на дочірні компанії європейських виробників у третіх країнах, таких як Туреччина, Китай, Індія та Малайзія.
росія змогла отримати щонайменше 57 верстатів на понад $26,5 млн, які виробили дочірні компанії європейських брендів, а також компоненти та витратні матеріали на понад $9,5 млн.
«Треті країни виступають транзитними вузлами для обладнання для росії, тоді як дотримання санкцій і контроль з боку материнських компаній залишаються слабкими. Це підриває ефективність санкційної політики ЄС», — сказав Денис Гутик, виконавчий директор РЕБ.
За словами Гутика, необхідно ввести повну заборону на експорт і реекспорт цих товарів для дочірніх підприємств у третіх країнах, а також чітко визначити відповідальність порушників і ретельно розслідувати кожен випадок, коли продукція європейських компаній чи їхніх дочірніх підприємств постачається до росії.
Нагадаємо, китайські компанії в 10 разів збільшили експорт високотехнологічних верстатів з ЧПК (числовим програмним керуванням) до росії після початку повномасштабного вторгнення рф до України.