Володимир Путін і Віктор Янукович. Фото: УНІАН
Вимоги Москви, пов'язані з невиконанням Києвом зобов'язань за єврооблігаціями на $3 млрд, зросли вже до $4,5 млрд. Боргові папери були оформлені в 2013 році за президентства Віктора Януковича, який незадовго після цього втік з країни.
Нову оцінку Мінфін РФ провів на підставі нарахованих відсотків, повідомила пресслужба російського відомства.
Верховний Суд Великобританії почав чотириденні слухання щодо цього боргу. Завершити розгляд спору суд планує 12 грудня.
Як зазначила міністр фінансів Оксана Маркарова, юркоманда Мінфіну повністю підготовлена до цього розгляду. Втім, міністр не дала жодних прогнозів щодо результату спору.
Контекст. Ставка за єврооблігаціями складала 5% річних. Однак після трьох платежів у рахунок нарахованих відсотків Україна перестала платити. Київ називав угоду з Москвою «хабарем Януковичу», Росію — «агресором», а борг — отриманим під політичним тиском. Тоді РФ звернулася до Високого суду Лондона.
У березні 2017-го суд схвалив прискорений розгляд цього позову. Фактично судді відкинули основні заперечення України і погодились з наявністю у неї зобов'язань за єврооблігаціями. Суд зобов'язав Україну виплатити і номінальну суму єврооблігацій, і нараховані відсотки, і штрафні санкції. Втім, у вердикті було відсутнє остаточне рішення по суті спору.
Україна подала апеляцію. У вересні 2018 року Апеляційний суд ухвалив, що суд першої інстанції повинен розглянути справу за повною процедурою. Судді визнали правомірність відмови Україні не платити борг, проте визнали наявність тиску з боку РФ. Обидві сторони оскаржили це рішення у Верховному Суді.