Facebook Pixel

Як батькам відмовитися від вивчення дітьми російської мови в школі – пояснення юриста

З початком війни в Україні загострилося мовне питання. Багато російськомовних українців вирішили перейти на українську мову, щоб не мати нічого спільного з агресором. Верховна Рада заборонила російську музику в громадських місцях, вулиці міст і сіл країни активно дерусифікують. Дійшло діло й до освіти. Так, київський Департамент освіти та науки заявив, що в школах Києва учні більше не вивчатимуть російську, нею також не викладатимуться й інші предмети. Утім, офіційну заборону на вивчення російської мови в Україні не вводили.

Чи можуть батьки в інших містах відмовитися від вивчення їхніми дітьми російської та як це зробити, The Page запитало в юристки ГО «Батьківська рада Кропивницького» Євгенії Захарченко.

Передусім експертка наголосила, що предмет «Російська мова» є частиною варіативного складника навчального курсу, тобто не є обов’язковим для вивчення.

Згідно із затвердженим МОН навчальним планом для кожного року навчання, навесні школа має провести опитування з-поміж батьків, і ті з них, котрі виявили бажання, щоб дитина вивчала певний курс, мають написати заяву. Якщо таких заяв достатньо для формування класу, вводяться години на наступний навчальний рік. Ці уроки мають ставитися в розкладі першими або останніми, оскільки діти, які не бажають вивчати предмет, мають право ці уроки не відвідувати.

Quote«Отже, вивчення російської мови не є обов'язковим і залежить від бажання батьків. Якщо школа намагається нав'язати цей предмет, батьки пишуть заяву про відмову, посилаючись на необов'язковість цієї дисципліни», — наголосила Захарченко.

Контекст. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов пояснив, що українське законодавство гарантує всім особам, що належать до етнічних меншин, право на вивчення рідної мови в державних навчальних закладах. Ба більше, заборони на вивчення російської в Україні немає. Для того щоб етнічні росіяни вивчали рідну для себе мову, їм лише варто звернутися до адміністрації закладу з відповідним проханням.

Щодо вивчення російської літератури в курсі світової літератури у Горбачова інша думка. Він вважає, що без неї у воєнний час можна обійтися. Однак в Міносвіти вирішили все-таки залишити низку творів російських письменників. До неї увійшли Михайло Булгаков, Володимир Короленко, Микола Гоголь, Ілля Ільф і Євгеній Петров.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉