Facebook Pixel

«Претензій не матиму»: чи можуть школи перекладати відповідальність за дитину під час навчання на батьків – пояснення юриста

З наближенням 1 вересня батьки зіткнулися з муками вибору форми навчання для своїх дітей в умовах війни. Адміністрації деяких шкіл в Україні вже почали пропонувати їм підписати інформовану згоду, якою вони фактично знімають із себе відповідальність за життя та здоров’я учнів, які перебуватимуть на очному навчанні. Зразками заяв батьки діляться на фейсбук-сторінці громадського об’єднання «Батьки SOS».


Фото: «Батьки SOS»

Фото: «Батьки SOS»

Фото: «Батьки SOS»

Фото: «Батьки SOS»

Фото: «Батьки SOS»

Фото: «Батьки SOS»

Фото: «Батьки SOS» Thumb Фото: «Батьки SOS» Thumb Фото: «Батьки SOS» Thumb

Тобто батькам пропонують добровільно поставити свій підпис під таким формулюванням: «у разі виникнення обставин надзвичайної ситуації жодних претензій до адміністрації та працівників (назва закладу) не матиму». The Page дізналося в юристів, чи мають юридичну вагу такі інформовані згоди; чи дійсно школа в такий спосіб звільняється від відповідальності за дітей, покладеної на них законодавством, і чи мають право навчальні заклади взагалі видавати батькам такий документ.

Чи має запропонована школою інформована згода юридичну силу

Quote«Інформована згода не має юридичної сили, оскільки на час дії воєнного стану зміни до Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», а також до Цивільного кодексу України не вносили. Саме ці нормативно-правові акти встановлюють відповідальність закладів освіти щодо безпеки учнів під час їхнього перебування в закладах на навчанні», — пояснює юристка громадської організації «Батьківська рада Кропивницького» Євгенія Захарченко.

Під час перебування дітей у закладі освіти відповідальність за життя та здоров’я дітей покладається на керівника та інших працівників закладу. Про це йдеться в статті 38 закону «Про повну загальну середню освіту», статті 54 закону «Про освіту» та «Положенні про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти».

Ба більше, Кримінальним кодексом передбачена відповідальність за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей (стаття 137) та за ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані (стаття 136).

Quote«У разі виникнення якоїсь надзвичайної події такі заяви не братимуться до уваги, оскільки є юридично нікчемними, тобто, такими, що не тягнуть за собою юридичних наслідків. Ці заяви не звільняють директорів і класних керівників від відповідальності щодо учнів», — наголошує Захарченко.

Чи має право школа давати батькам такі згоди для заповнення

За словами юристки, навчальні заклади можуть давати подібні інформовані згоди батькам своїх учнів. Це законодавством не заборонено.

Однак батьки зі свого боку не зобов’язані їх заповнювати. В Україні немає жодного нормативно-правового акту, який би змушував їх це зробити.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉