Facebook Pixel

Рада відновила роботу НАЗК: як стежитимуть за суддями КС

Верховна Рада на засіданні 15 грудня взяла за основу й підтримала в цілому законопроєкт № 4470, який вносить зміни до закону «Про запобігання корупції» й дасть змогу відновити повноцінну роботу Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

«За» проголосували 300 народних депутатів.

Що ухвалила Рада щодо НАЗК та суддів

  • У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що ці зміни до законодавства зможуть забезпечити повноцінне функціонування НАЗК і наділяють його необхідними повноваженнями та правами.
  • Документ також визначає порядок реагування агентства на порушення закону, ознаки корупційних ризиків і пов'язані з цим правопорушення.
  • Закон також передбачає деякі особливості реагування відомства на дії суддів, зокрема й Конституційного суду. Йдеться про повні перевірки декларацій і моніторинг способу життя суддів. Так, НАЗК не зможе вносити приписи керівникам відповідних органів у разі виявлення порушення вимог етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів, суддів Конституційного суду. Якщо НАЗК виявлятиме ці порушення, воно має інформувати про них Вищу раду правосуддя або Конституційний суд.
  • Також НАЗК не вноситиме приписи з питань, які стосуються суддів, а також здійснення суддею Конституційного суду України конституційного провадження. Так, якщо будуть виявлені ознаки адміністративного правопорушення, яке пов'язане з корупцією судді, судді Конституційного суду, то протокол про правопорушення складатиме глава НАЗК або його заступник. Потім його направлятимуть до суду та інформуватимуть про це Вищу раду правосуддя або голову КС.
  • Ба більше, закон передбачає, що доступ до Єдиного держреєстру декларацій осіб, які уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є цілодобовим.

Варто зазначити, що Рада на сьогоднішньому засіданні ухвалила законопроєкт № 4471, який визначає особливості складання адмінпротоколу про порушення суддів, зокрема й суддів КС. Так, законопроєкт визначає тих, хто зможе складати протоколи про адмінпорушення з боку Національного агентства з питань запобігання корупції, визначає порядок вручення протоколу і встановлює особливості надання пояснень до протоколу суддями, суддями Конституційного суду та інше.

Контекст. Раніше Національне агентство з питань запобігання корупції на невизначений час закрило реєстр електронних декларацій на виконання деяких скандальних рішень Конституційного суду. Варто зазначити, що суд визнав неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства.

Пізніше Рада відновила кримінальну відповідальність за неправдиве декларування.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉