Мінфін у січні цього року провів три аукціони з розмішення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), які принесли до бюджету майже 19 млрд грн. Водночас витрати держбюджету з погашення держборгу в січні 2020 року становили майже 32 млрд грн, витрати з обслуговування – понад 4 млрд грн.
Як повідомляє пресслужба Міністерства фінансів, ставки доходності під час останнього аукціону наприкінці січня за тримісячними паперами перевищували 10%. ОВДП з терміном обігу один, два та сім років коштували майже 10%, 9,9% та 9,8% відповідно.
Також наприкінці січня уряд розмістив євробонди майже на 1,3 млрд євро з найменшою в історії України ставкою запозичення у розмірі трохи більше за 4%. Це вперше, коли Україна випустила єврооблігації з дисконтом у розмірі 25 базисних пунктів замість премії щодо котирувань на вторинному ринку.
Сукупний державний та гарантований державою борг у січні в національній валюті зріс більше ніж на 4% та склав понад 2 трлн грн. В іноземній валюті цей борг зменшився на 1,1% та становив понад $83 млрд. На коливання державного боргу вплинула девальвація гривні по відношенню до долара.
Мінфін для зменшення коливань держборгу послідовно скорочує частку державного боргу, номінованого в іноземній валютні. Відповідно до плану міністерства на кінець 2024 року така частка має перевищити 50%.
Контекст. На тлі занепокоєння щодо поширення епідемії коронавірусу за межі Китаю українські ВВП-варанти впали до 99% номіналу. Водночас прибутковість євробондів зросла на 0,2–0,3 відсоткового пункта. Загалом з початку цього тижня ВВП-варанти впали в ціні майже на 9%, а прибутковість євробондів в середньому зросла на 1 в. п.