Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту щодо змін до бюджету у зв'язку з поширенням коронавірусу доходи держбюджету на 2020 рік пропонується зменшити на 122,9 млрд грн. Держбюджет щодо загального фонду зменшиться на 121,7 млрд грн.
Через суттєве уповільнення зростання заробітних плат податок та збори на доходи фізосіб зменшаться на 18,5%. Також буде зменшено показники з:
- податку на прибуток підприємств на 20,7 млрд грн;
- рентної плати на 22,8 млрд грн;
- акцизного податку на 12,4 млрд грн;
- ПДВ на 67,1 млрд грн;
- ввізного мита на 3,6 млрд грн.
Однак планується збільшити показник з частини чистого прибутку та дивідендів на 26,7 млрд грн. Водночас пропонується на 1,17 млрд грн зменшити доходи спеціального фонду.
Крім того, законопроєктом передбачено у складі держбюджету створити обсягом 97,1 млрд грн Фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.
Кошти Фонду будуть спрямовані на:
- фінансове забезпечення галузі охорони здоров’я;
- соціальний захист;
- відновлення видатків та надання кредитів за бюджетними програмами;
- поповнення резервного фонду державного бюджету.
Також законопроєкт передбачає скорочення видатків та надання кредитів на:
- виплату пільг та житлових субсидій громадянам – 8,2 млрд грн;
- фінансування державного фонду регіонального розвитку – 7,5 млрд грн;
- капітальні видатки центральних органів виконавчої влади – понад 1 млрд грн;
- проєктування та будівництво аеродрому міжнародного аеропорту «Дніпропетровськ» — 900 млн грн млрд грн.
Крім того, законопроєктом збільшено на 300 млн грн обсяг резервного фонду на здійснення непередбачених заходів.
Також у проєкті закону передбачено додаткові видатки, зокрема на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у сумі 19,7 млрд грн, на обслуговування державного боргу (3,3 млрд грн). На оплату праці шахтарям заплановано 1,6 млрд грн.
Контекст. Міністерство фінансів розпочало роботу над змінами до законодавства, зокрема до державного бюджету на 2020 рік, враховуючи фінансування заходів із запобігання поширенню вірусу SARS-CoV-2.
У Мінфіні вважають, що запобігання поширенню коронавірусу та підтримка громадян в умовах пандемії COVID-19 є можливими лише в разі перегляду пріоритетів фінансування державних програм.