Facebook Pixel

Одноосібне управління та новий перелік декларантів. Що змінить закон президента про НАЗК

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт президента Володимира Зеленського про запобігання корупції. Цей проєкт закону змінює структуру Національного агентства з питань запобігання корупції.

«За» проголосували 283 депутати. Законопроект №1029 пропонує перейти з колегіального управління агентством на одноосібне, а також змінює перелік осіб, які зобов'язані подавати електронні декларації.

У разі ухвалення закону в цілому та набуття ним чинності керувати НАЗК буде тільки голова, якого призначатиме та звільненятиме Кабмін. У нього буде до трьох заступників. Зараз агентством керують колегіально п'ять осіб.

За задумом президента, голову агентства зможуть призначати раз на 4 роки. Одна людина не зможе очолити НАПК двічі поспіль.

Зауважимо, що агентство зможе створити не більше 6 територіальних органів, водночас ареал їхньої діяльності не повинен збігатися з адміністративно-територіальним поділом країни.

Також влада планує створити підрозділи з запобігання корупції в Офісі президента, секретаріаті Кабміну, апаратах ВР, РНБО, Рахунковій палаті, у Верховному суді, ВАКС, КСУ, в Нацбанку, в апаратах міністерств, на державних підприємствах, у місцевих радах, адміністраціях тощо.

Що стосується переліку осіб, які повинні подавати декларації, то до загального списку додадуть посади в Офісі президента України, посади патронатної служби та помічників суддів.

Декларації голови Офісу президента, його першого заступника та заступника підлягатимуть повній перевірці НАПК як декларації осіб, які займають відповідальне або особливо відповідальне становище.

Також до списку потраплять особи, що працюють у сфері оперативно-розшукової, розвідувальної, контррозвідувальної діяльності, якщо їх призначає та звільняє президент актами без грифу секретності. Крім того, до НАЗК почнуть подавати свої декларації і кандидати в народні депутати.

Зазначимо, що з переліку пропонують виключити іноземців-нерезидентів, які є членами наглядових рад держбанків чи підприємств, а також громадських активістів-антикорупціонерів.

Контекст

  • Кабмін створив Національне агентство з питань запобігання корупції в березні 2015 року. Воно займається аналізом електронних декларацій про доходи державних службовців, виконуючи одну з вимог ЄС щодо безвізу.
  • В ЄС кілька разів критикували роботу НАЗК та вимагали його перезапуску, зазначаючи, що агентство не здатне виконувати покладені на нього функції.
  • Конституційний суд 6 червня визнав неконституційним електронне декларування для громадських активістів.
Подякувати 🎉