Проєкт «Книга-мандрівка. Україна» випустив новий мультфільм, присвячений багатій історії та культурі Криму. У центрі сюжету — символічна постать Чайки, яка розповідає про давні корені півострова, зокрема про життя таврів і скіфів, та розкриває трагічні події окупації Криму російськими силами.
Мультфільм підкреслює багатство кримськотатарської культури, зокрема в мистецтві каліграфії майстра Мехмеда Ефенді, архітектурних пам'ятках, як-от Бахчисарайський палац, і традиціях самоврядування кримських татар через інститут Курултаю. Також наголошено на трагічних моментах історії, як депортація кримськотатарського народу.
Мультфільм знайомить глядачів з історичними назвами кримських міст: Севастополь був відомий як Ал’яр, Євпаторія — як Кєзлєв, Сімферополь — як Акмесджит, а Білогорськ — як Карасувбазар. Ці назви вказують на історичну ідентичність кримських татар та інших народів, що населяли Крим, і допомагають глибше зрозуміти зв’язок півострова з українською культурною спадщиною.
«Крим — це унікальне перехрестя культур, де сплелися долі багатьох народів. Його історія, архітектура, мистецтво і навіть природа є невіддільною частиною української спадщини. Нерозривний зв'язок Криму з Україною закарбований у кожному камені його стародавніх міст, у його піснях та звичаях, що передавалися з покоління в покоління. Це спадщина, яка є складовою української ідентичності, незалежно від теперішніх обставин», — зазначила авторка проєкту Ірина Тараненко.
Голосом оповідача, кримської Чайки, став відомий український актор кримськотатарського походження Ахтем Сеітаблаєв. Він підкреслив важливість проєкту як нагадування про те, що Крим завжди залишався українським, а його культура є частиною спільної української ідентичності.
«Цей проєкт для мене — можливість нагадати українцям і світу про те, що Крим — це Україна, а історія та культура корінних народів є невідʼємною частиною нашої спільної української ідентичності. У цей складний час окупації росією так важливо говорити про Крим, тож я відчуваю своїм обов’язком розповідати про його справжнє минуле і наголошувати, що Крим був, є і буде українським», — наголосив Ахтем Сеітаблаєв.
Проєкт, реалізований агенцією Green Penguin за підтримки Українського культурного фонду, став ще одним кроком у популяризації культурної спадщини Криму. Нещодавно проєкт презентував мультфільми про нескорені українські міста Ізюм та Бахмут, які також доступні для перегляду на Youtube-каналі «Книга-мандрівка. Україна».