В Нацбанку пропонують відмовитися від копійок. Замінити їх має нова українська монета — шаг. Співвідношення між копійкою та шагом становитиме 1:1. з’ясовує деталі і до 28 дня народження гривні нагадує цікаві сторінки історії українських грошей.
Чому в Україні копійку міняють на шаг
Показово, що новину про відмову від копійок у Нацбанку повідомили у день народження гривні — 2 вересня. Тобто українська монета шаг анонсована через 28 років після того, як розпочалася грошова реформа 1992 року, у результаті якої національною валютою України стала гривня.
«Сьогодні Національний банк ініціює заміну назви копійка на питому історичну назву шаг», — заявив під час презентації нововведення голова Національного банку України Андрій Пишний. Адже, за його словами, копійка — те, що символізує московію.
Пишний нагадав, що у 1991 році ми були за крок до того, щоб остаточно, навіть на рівні символів, назв, тяглості нашої історії закріпити свій суверенітет. Але символи імперії залишилися. Відповідно, нині настає час, коли варто відновити історичну справедливість і остаточно очистити український грошовий обіг від російського відлуння.
Історія українських грошей — як їх називали в Україні в різні часи
Рублі, карбованці, купони, гривні — стільки назв грошей, вочевидь, пам’ятають українці старше 40 років. Тим часом назва розмінної монети — копійка — залишалається незмінною від радянських часів.
Отже, рубль (українською — карбованець) був у обігу в СРСР і наразі залишається російською валютою. На банкнотах зразка 1961 року на зворотній стороні номінал вказували цифрами і прописом офіційними мовами республік СРСР, у тому числі — українською. В цьому контексті фігурувала назва «карбованець».
Перші роки незалежності України асоціюються з купонами, або купоно-карбованцями і гіперінфляцією. Адже лише за 1993 рік споживчі ціни в Україні зросли на 10 155%. Таким чином українці стали «мільйнерами» і отримували зарплату купонами в 1 млн.
Запровадження гривні стало можливим у вересні 1996 року після приборкання гіперінфляції. Проте назва «гривня» має глибоке історичне коріння, яке сягає часів Київської Русі, де у XII-XIV століттях функцію грошей виконували срібні злитки, що називалися гривнями.
Якщо говорити про розмінну монету, Україні більш притаманна назва шаг. Це слово давнього українського походження, яке використовується у грошовій лічбі з XVI – XVII столітть.
Показово, що спираючись на українські традиції, Центральна Рада 1 березня 1918 року ухвалила закон про гривню, як грошову одиницю Української Народної Республіки. Це, зокрема, передбачало обіг монет – 1, 2, 5, 20 та 50 шагів. Однак замість їх карбування випустили розмінні марки Державної скарбниці відповідного номінкалу. В березні 1919 року їх скасувала радянська влада.
Після здобуття Україною незалежності назва шаг серед інших також пропонувалася для українських монет. Їхні зразки у 1992 році навіть виготовили на Луганському верстатобудівному заводі. Натомість 2 березня 1992 року Постанова Президії Верховної Ради України затвердило назву російського походження – копійка.
Що означає і звідки походить назва української монети шаг
Під час презентації ініциативи НБУ щодо введення української монети шаг науковці висловили свої версії походження цієї назви.
«Найновіші мої дослідження, обґрунтовані історичними джерелами, свідчать про те, що назва шаг походить від іранської назви шаг, що з фарсі означає царський. Бо шах – цар, правитель, або ж падешах. Відповідно, царський – той, що належить володарю», — зазначив старший науковий співробітник Національного музею історії України Владислав Безпалько.
На думку науковця, транзит цієї назви в Україну відбувся через Османську імперію, яка у XVI столітті проводила експансивну політику, а її монети широко поширювалися. Відповідно в козацькій Україні з середини XVII століття назва шаг широко вживалася у діловодстві. Безпалько підкреслює, що коротке слово шаг яскраво ілюструє властиву тогочасній розмовній мові економію мовних засобів.
З іншого боку, з точки зору філологів назва дрібної монети шаг походить від слова сяг (крок), дієслова сягати. Проте у будь-якому разі таке визначення в Україні є традиційним для дрібних грошей і широко використовується у літературній творчості, фолькльорі, прислів’ях.
Заступник директора з наукової роботи Інституту мовознавства НАН України, кандидат філологічних наук Олександр Скопненко стверджує, що це питома українська лексична одиниця, а її повернення має назавжди розірвати зв'язок практики називання українських монет з колоніальною російською лінгвокультурою.
Що необхідно для заміни копійки на шаг
Проте щоб замінити копійки на шаги, необхідно внести зміни в законодавство. Нацбанк вже розробив відповідні пропозиції, а саме:
- зміни до статті 32 Закону України «Про Національний банк України»;
- втрата чинності постанов Президії Верховної Ради України «Про розмінну монету України» від 2 березня 1992 року № 2156-XII та «Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України» від 10.12.1991 № 1952-XII;
- зміни до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» і до Податкового кодексу України з метою синхронізації термінології.
Після підтримки ініціативи у Верховній Раді, на яку сподіваюстья у Нацбанку, останній має розробити дизайн шагів та визначити порядок вилучення копійок з обігу. Громадянам через це перейматися не варто. Адже шаги вже з 2025 року планують вводити в обіг поступово і використовувати паралельно з копійками, тоді як людям міняти копійки на шаги не доведеться.