Facebook Pixel

НКРЕКП попередньо сертифікувала «Укренерго» як європейського оператора

Національна комісія з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) ухвалила попереднє рішення про сертифікацію НЕК «Укренерго» як оператора системи передачі (ОСП) європейського зразка за моделлю ISO (Independent System Operator).

«Сертифікація ОСП — принципово важлива передумова для інтеграції в ENTSO-E, яка є стратегічною метою не лише для «Укренерго», а й для України загалом», — зазначив член правління НЕК «Укренерго» Максим Юрков.

Це перший етап процедури сертифікації, щоб підтвердити відповідність українського оператора системи передачі вимогам Третього енергопакета, який діє в країнах ЄС.

Остаточне рішення має бути ухвалено після виконання низки умов:

Telegram Logo
  • виконання визначеного в попередньому рішенні переліку заходів;
  • отримання висновку Секретаріату Енергетичного співтовариства про відповідність діяльності «Укренерго» вимогам чинного європейського законодавства.

«НЕК «Укренерго» докладає максимум зусиль, щоб заходи, зазначені регулятором у попередньому рішенні, були виконані ще до ухвалення рішення про сертифікацію по суті», — зазначив Юрков.

Чому сертифікація важлива

Це обов'язкова умова для інтеграції в ENTSO-E. Проведення сертифікації також дасть змогу суттєво прискорити цей процес: «Укренерго» зможе відразу подати заявку на асоційоване членство в ENTSO-E, отримати доступ до багатьох платформ і програмних продуктів ENTSO-E, прискорити підготовку для інтеграції ринків.

Контекст. Наприкінці 2019 року НЕК «Укренерго» подавало заявку на сертифікацію за моделлю OU (ownership unbundling). Але Комісія не затвердила рішення, а Секретаріат Енергетичного співтовариства не надав позитивного висновку з причини відсутності в українському законодавстві можливості виконати умови моделі OU.

Йшлося про законодавче врегулювання питання права власності на систему передачі. За моделлю OU вона має бути у власності безпосередньо оператора системи передачі, однак за українським законодавством система передачі може належати лише безпосередньо державі, а не державній компанії.

Для вирішення цієї проблеми у квітні 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон 1396-IX, який дав змогу сертифікувати «Укренерго» як ОСП європейського зразка за моделлю ISO. Після цього НКРЕКП відповідним чином змінило порядок сертифікації оператора, щоб мати можливість ухвалити рішення про сертифікацію за новими правилами. Закон 1396-IX набув чинності 15 травня 2021 року, а вже 17 травня «Укренерго» подала заявку на сертифікацію до НКРЕКП.

Коментарі

Всі новини

ТОП-4 бюджетних телефонів 2021

IT
партнерський матеріал