МВФ: економічне падіння продовжиться у 2022 році. Фото: pixabay.com
МВФ втратив майже весь оптимізм: у Фонді знову знизили прогнози щодо економічного зростання майже всіх основних економік і загалом у світі на 0,5 п.п. — до 4,4% у 2022 році.
«Світова економіка увійде у 2022 рік у слабшому становищі, ніж очікувалося раніше. У міру поширення нового штаму Omicron COVID-19 країни знову запровадили обмеження на пересування», — ідеться в повідомленні МВФ.
Скорочення сектору нерухомості Китаю і повільніше, ніж очікувалося, відновлення приватного споживання також обмежують перспективи зростання, вважають у МВФ.
У Фонді очікують, що глобальне зростання уповільниться з 5,9% у 2021 році до 4,4% у 2022 році. Це на 0,5% нижче, ніж показник 2022 року в жовтневому випуску «Перспектив розвитку світової економіки» (WEO), та відображає прогнозоване падіння у двох найбільших економіках світу (США та КНР).
Також очікується, що світове зростання уповільниться до 3,8% у 2023 році. Це на 0,2 п.п. вище, ніж у попередньому прогнозі.
Інфляція
Згідно з оглядом, інфляційні прогнози суттєво підвищені: тепер у середньому в розвинених країнах МВФ очікує інфляцію 3,9% у 2022 році (на 1,6 в.п. вище), але все ще вірить у її вповільнення у 2023 році.
«Зростання цін на енергоносії та перебої з постачанням призвели до вищої та ширшої інфляції, ніж очікувалося, особливо в США і багатьох країнах із ринком, що формується, і країнах, що розвиваються», — зазначають експерти Фонду.
Очікується, що підвищена інфляція зберігатиметься довше, ніж передбачалося в жовтневому випуску ПРМЕ. Водночас у 2022 році збережуться постійні збої в ланцюжках постачання та високі ціни на енергоносії.
Ефект підвищення облікових ставок
У міру підвищення основних ставок у країнах із розвиненою економікою можуть виникнути ризики для фінансової стабільності та потоків капіталу, валют і бюджетних позицій у країнах, що розвиваються.
«Грошово-кредитна політика в багатьох країнах має посилюватися, щоб приборкати інфляційний тиск», — ідеться у звіті.
МВФ виступає за посилення охорони здоров'я
Всесвітній доступ до вакцин, тестів і методів лікування потрібний для зниження ризику виникнення нових небезпечних штамів COVID-19.
«Оскільки пандемія продовжує зберігати свій вплив, акцент на ефективній глобальній стратегії в галузі охорони здоров'я актуальний як ніколи», — зазначають чиновники Фонду.
Водночас податково-бюджетна політика має приділяти пріоритетну увагу видаткам на охорону здоров'я та соціальні потреби, особлива підтримці найбільш постраждалих.