Митниця шукає альтернативу USAID для фінансування реформ — Смілянський
Ключовим джерелом майбутньої реформи митниці мали стати грантові кошти USAID. Однак після закриття Агентства наразі шукають альтернативну модель фінансування.
Про це гендиректор «Укрпошти» та голова штабу реформи митниці Ігор Смілянський розповів в інтерв’ю Forbes.
Фінансування реформи митниці: що розповів Смілянський
Видання зазначає, що завданням Смілянського на новій посаді було показати план реформи митниці. Далі Кабмін і президент мали вирішити, що з цього реалістично, а що – ні.
Митниця. Фото: УНІАН
За словами Смілянського, головна проблема – реформа митниці мала фінансуватися на 80–90% коштами USAID.
«Зараз шукаємо альтернативну модель. Це сотні мільйонів доларів. Поки їх складно знайти», – каже він.
Гендиректор «Укрпошти» вважає, що якщо фінансування вдасться знайти, то реформу можна почати швидко. На думку Смілянського, контрабанду телефонів можна подолати за 2 місяці.
Він додав, що для початку реформи митниці потрібно 20–25 ризик-менеджерів, які захочуть прийти у державний сектор і стати пожиттєвими ПЕПами.
Ліквідація USAID: що відомо
Нагадаємо, 21 січня 2025 року президент США Дональд Трамп підписав наказ, який призупиняє всі програми зовнішньої допомоги США на 90 днів. За цей час кожну програму розглянуть, щоб визначити, чи відповідає вона цілям політики Трампа.
28 січня адміністрація Трампа відправила у відпустку близько 60 високопоставлених чиновників USAID після того, як Вашингтон повністю заморозив американську допомогу по всьому світу.
31 січня видання Politico писало, що USAID можуть підпорядкувати Державному департаменту.
2 лютого вебсайт USAID став недоступним у всьому світі.
3 лютого Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп «погодився закрити» USAID. Маск також звинуватив агентство у «неймовірній політичній заангажованості».
Того ж дня Марко Рубіо оголосив, що він відтепер виконує обов’язки директора USAID. Це підтверджує фактичне підпорядкування установи Держдепу.
14 лютого суд заборонив держсекретарю Марко Рубіо та іншим чиновникам Трампа виконувати накази про припинення роботи, які адміністрація Трампа та Маск надіслали компаніям і організаціям, що надають іноземну допомогу. Це стосується всіх контрактів, що діяли до сумнозвісного указу Трампа від 20 січня 2025 року.
Суддя Амір Алі напередодні видав тимчасовий припис за позовом від двох організацій з охорони здоров’я, які отримують кошти США для роботи за кордоном – двох із сотень, які фінансувались USAID.
Адвокати Білого дому йому не довели, що у них є «раціональна причина ігнорувати... незліченну кількість малих і великих підприємств, яким доведеться закрити програми або взагалі закрити свій бізнес», сказав суддя.
5 березня Верховний суд США відхилив надзвичайний запит президента Дональда Трампа щодо заморожування майже $2 млрд іноземної допомоги від USAID в рамках його зусиль щодо скорочення державних витрат.
Згодом ЗМІ повідомляли, що співробітникам USAID дали вказівку зібратися в штаб-квартирі агентства 11 березня, щоб знищити збережені там документи, багато з яких містять конфіденційну інформацію.
18 березня федеральний суддя Теодор Чуанг постановив, що Департамент ефективності уряду (DOGE) Ілона Маска, ймовірно, порушив Конституцію США, закривши USAID.