Без «зеленого» тарифу. Міненерго підготувало законопроєкт розвитку енергетики ВДЕ

Міністерство енергетики розробило законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії на ринкових принципах», що покликаний замінити «зелений» тариф для виробників енергії з ВДЕ на іншу схему оплати.

Як повідомляє пресслужба Міненерго, документ передбачає введення системи Feed-in-Premium або контрактів на різницю щодо ВДЕ-генерації замість фіксованих платежів за «зеленим» тарифом — Feed-in-Tariff.

Система Feed-in-Premium буде дійсна щодо чинних договорів купівлі-продажу та для договорів, що укладатимуть переможці аукціонів.

«Відповідно до цієї моделі виробники електроенергії з ВДЕ зможуть безпосередньо виступати як учасники ринку, самостійно продаючи електроенергію, оптимізуючи свої доходи від виробництва і зменшуючи свої небаланси. Водночас ці виробники матимуть право на отримання компенсації від гарантованого покупця у вигляді різниці між встановленим «зеленим» тарифом або аукціонною ціною і ринковою ціною», — пояснив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко.

Отже, виробник енергії з ВДЕ зможе продати свої обсяги на вільному ринку (у сегменті двосторонніх договорів, на ринку «на добу наперед» чи на внутрішньодобовому ринку) або перемогти на аукціоні й отримати аукціонну ціну підтримки. Держава (гарантований покупець) компенсуватиме суму, якої не вистачає для досягнення значення «зеленого» тарифу.

Як значення ринкової ціни на електроенергію, яку буде взято до уваги під час розрахунку надбавки, пропонуються такі альтернативи: погодинна ціна на РДН, середньомісячна або середньорічна ціни на РДН. Водночас законопроєкт пропонує надати право визначення ринкової ціни регулятору — НКРЕКУ.

Також законопроєкт пропонує зменшити термін отримання аукціонної ціни з 20 до 15 років.

Цей механізм у країнах ЄС, згідно з відповідною директивою, застосовується до електростанцій потужністю від 500 кВт.

Крім того, в документі запропоновано змінити схему функціонування виробництва ВДЕ на оптовому ринку електричної енергії.

Запропоновано ввести мотивацію для виробників створювати нові окремі балансувальні групи для керування небалансами потужностей у режимі реального часу. Це також дасть змогу впроваджувати нові підходи й технології прогнозування, системи накопичення енергії та управління попитом, що також сприятиме балансуванню енергосистеми.

Основні особливості законопроєкту в частині введення моделі Feed-in-Premium такі:

  • укладення договору між виробником «зеленої» електроенергії та гарантованим покупцем на надання послуги зі збільшення частки виробництва електроенергії з ВДЕ в межах усієї енергосистеми;
  • підтримка всіх майбутніх об'єктів у межах аукціонної моделі буде відбуватися винятково за моделлю Feed-in-Premium;
  • можливість створення власних балансувальних груп для виробників із ВДЕ;
  • порядок визначення вартості послуги в розрахунковому періоді затверджує регулятор, а сама плата не може перевищувати різницю між встановленим «зеленим» тарифом або аукціонною ціною щодо об'єкта електроенергетики та ціною на ринку «на добу наперед» або за двосторонніми договорами, що склалася за розрахунковий період. Право визначати механізм розрахунку ринкової ціни пропонується надати НКРЕКУ;
  • розмір компенсації не має перевищувати різницю між «зеленим» тарифом або аукціонної ціною та ціною на РДН або за двосторонніми договорами.

Читати на The Page