У США спалахнув скандал, пов'язаний з ухиленням від сплати податків деяких найбагатших людей світу. Податкові органи Сполучених Штатів ведуть розслідування за фактом витоку даних гендиректора Berkshire Hathaway Уоррена Баффета, голови Amazon Джеффа Безоса, колишнього мера Нью-Йорка Майкла Блумберга, власника Facebook Марка Цукерберга, глави Tesla Ілона Маска, Білла Гейтса та інших, повідомляє видання Financial Times.
Витік конфіденційних даних Податкової служби США (IRS) стався завдяки публікації у виданні ProPublica. Журналістський аналіз податкових декларацій тисяч багатих громадян США показав, що протягом щонайменше 15 років 25 найбагатших американців — Блумберг, Безос, Маск, Баффетт та інші — платили набагато менший податок на прибуток, ніж належало.
З 2014 по 2018 роки мільярдери сумарно наростили свої статки на $401 млрд, сплативши $13,6 млрд податку на прибуток. Рекордсменом став Баффетт, який сплатив $23,7 млн податку, збільшивши капітал на $24,3 млрд. Це еквівалентно тому, що Баффетт платив би податок на прибуток за ставкою 0,1%.

Податкова ставка прибуткового податку в США коливається від 10 до 37% залежно від суми отриманого доходу. Але середня ставка податків мільярдерів, які ухилились від податків, загалом становила близько 3,4%. А деякі, як у випадку з Баффеттом, платили менше ніж 1%.
Журналісти зазначають, що багатії скористалися лазівкою в американському податковому законодавстві. Згідно з ним, зростання активів не беруть до уваги як дохід до моменту продажу активу. Отже, використовуючи цю «дірку» в законодавстві разом із методами оптимізації податків, мільярдери змогли суттєво заощадити на податкових платежах.
Хоча ухилення від податків у США найтяжчий злочин, а адміністрація президента Джо Байдена оголосила хрестовий похід проти несплати податків, увагу уряду в першу чергу привернув лише факт витоку даних. Податкова служба вже веде розслідування, яким чином видання змогло здобути податкові декларації громадян США у своє розпорядження. У Білому домі назвали факт витоку даних у руки журналістів незаконним і дуже серйозним інцидентом. Проте прессекретар Байдена Дженніфер Псакі зазначила, що публікація ProPublica показує: юридичні та фізичні особи в США повинні платити «більше своєї справедливої частки» податків.
Контекст. В Україні тим часом іде реалізація амністії капіталів. Податкова амністія надасть можливість українцям, які ухиляються від податків, задекларувати свої активи та заплатити одноразовий податок, уникнувши штрафів і покарання. Верховна Рада схвалила перший законопроєкт, який має розпочати податкову амністію, — «валютний закон».