Facebook Pixel

Банки обіграли ритейл: Рада ухвалила закон без обмеження комісій із бізнесу за термінали

Верховна Рада в другому читанні ухвалила законопроєкт № 4364 «Про платіжні послуги» без поправки щодо обмеження розміру комісії інтерчейндж або еквайрингової комісії, оскільки вона не набрала потрібної кількості голосів.

«За» закон на засіданні 30 червня проголосував 241 народний депутат.

Документ пропонує надати цифровим грошам Національного банку статус законного платіжного засобу, водночас сам регулятор матиме право їх випускати. Крім того, закон вводить в Україні концепцію відкритого банкінгу.

Головні положення закону про платіжні послуги:

  • крім банків, надавати платіжні послуги зможуть платіжні установи, поштові оператори, установи електронних грошей та інші. Вони також зможуть працювати без участі в платіжній системі й самі емітуватимуть платіжні картки;
  • буде дев'ять платіжних послуг, з яких сім є фінансовими, а дві — нефінансовими (послуги з ініціювання платежу та з надання відомостей із рахунків);
  • документ адаптує українське законодавство до законів Євросоюзу та формує правову основу для того, щоб інтегрувати платіжну систему України з платіжною системою ЄС;
  • закон посилює захист прав користувачів платіжних послуг і забезпечує прозорість і ефективність їхнього надання та повноту інформації про умови щодо цього, а також сприяє інноваціям;
  • документ розподіляє права та обов'язки користувачів і постачальників платіжних послуг і визначає загальні засади функціонування платіжних систем в Україні, а також державного регулювання платіжного ринку.

Контекст. В останні тижні березня українське бізнес-співтовариство сперечалося щодо ідеї законодавчого регулювання розміру банківських комісій у структурі безготівкових платежів. Так, українські ритейлери виступали за те, щоб додати до ухваленого сьогодні закону норму про обмеження комісії за еквайринг, аргументуючи це позитивним ефектом для споживачів і бізнесу. Водночас банки були проти, дотримуючись іншої позиції. Серед аргументів — введення для споживачів плати за випуск та обслуговування карток, відмова від кешбеку та інших послуг, які банки компенсували коштом комісії.

Пізніше Національний банк підписав меморандум із міжнародними платіжними системами Visa і Mastercard про поступове зниження комісій інтерчейндж.


Комісія інтерчейндж встановлюється платіжною системою, чиїми картками йде безготівковий розрахунок у торговій мережі. Цю комісію сплачує банк, який обслуговує POS-термінал торговця, на користь банку, який випустив картку.

Еквайрингова комісія - плата торговців банкам за опрацювання платежів і обслуговування встановлених POS-терміналів. Комісія інтерчейндж є однією зі складників еквайрингової комісії.



Подякувати 🎉