Facebook Pixel

СБУ накинулася на Visa та Mastercard: назвала їх загрозою нацбезпеці

У Службі безпеки України (СБУ) заявили про формування загроз національній безпеці держави в банківській сфері через підвищені комісії на еквайрингові послуги та монопольне становище міжнародних платіжних систем Visa та Mastercard, що підсилює розвиток тіньової економіки.

Відповідного листа було направлено голові комітету Верховної Ради з питань фінансів Данилу Гетманцеву, він опублікований на Facebook-сторінці радника комітету Олександра Карпова.

За даними Національного банку, у системі електронних платежів Mastercard і Visa займають 67% і 32% відповідно. А, згідно із законом, монополія встановлюється в тому разі, якщо сумарна частка трьох суб'єктів господарювання на ринку перевищує 50%.

У СБУ також зазначили, що платіжні системи самостійно встановлюють мінімальний розмір комісії, яку отримують за кожну операцію з використанням платіжної картки між банком-еквайром і банком картки (інтерчейндж). Для великих підприємств вона становить від 1,7% з кожної транзакції, а для малих і середніх — від 2% до 3%. Однак у країнах Євросоюзу комісія інтерчейндж не має перевищувати 0,2% за дебетовими картками й 0,3% — за кредитними, а в Україні цей рівень перевищений усемеро, через те за деякими видами діяльності комісія нівелює прибуток.

Для того щоб запобігти загрозам нацбезпеки та монополії на ринку послуг еквайрингу, СБУ попросила внести зміни до законів «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та «Про банки й банківську діяльність».

Контекст. Раніше Ощадбанк, Приватбанк і «Райффайзен Банк Аваль» погодилися поетапно знизити інтерчейндж до 0,9% до липня 2023 року.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉