Китайські інвестори «Мотор Cічі» направили звернення до міжнародного арбітражу

В'ячеслав Богуслаєв. Фото: УНІАН

Доарбітражного врегулювання інвестиційного спору не відбулося, і китайські інвестори підприємства «Мотор Cіч» поінформували уряд України про звернення до міжнародного арбітражу проти держави. Україна звинувачується в порушенні положень міжурядової Угоди про заохочення і взаємний захист інвестицій.

Про це йдеться в офіційному повідомленні групи DCH, партнера компанії Skyrizon, одного з китайських акціонерів «Мотор Січі».

У вересні китайська компанія Beijing Skyrizon Aviation повідомила про можливий інвестиційний арбітраж через дії українських державних органів, які не дають їй отримати контроль над «Мотор Січчю». Потенційна сума відшкодування, яку позивачі вимагають стягнути з України, становить $3,5 млрд.

Юристи вважають, що в такому арбітражі Україна може пред'явити ряд контраргументів.

По-перше, захисту підлягають лише китайські інвестори в Україні, які відповідають наведеним в угоді критеріям. Однак частина куплених акцій знаходиться у власності офшорних компаній, структура контролю яких поки не розкривається. Тому, можливо, не всі куплені акції є інвестиціями в розумінні угоди.

По-друге, захисту підлягають лише інвестиції, здійснені відповідно до українського законодавства. В даному випадку китайські інвестори не отримали погодження про концентрацію від АМКУ при покупці акцій.

По-третє, Україна може послатися також на те, що дії її державних органів виправдані факторами національної безпеки.

Контекст. У грудні 2019 року президент і основний власник «Мотор Січі» В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій підприємства китайським компаніям. За його словами унікальні розробки підприємства «Івченко-Прогрес» залишаться інтелектуальною власністю підприємства і не будуть продані разом з акціями «Мотор Січі».

Проти цього продажу різко виступили США, заявивши, що він посилить позиції Китаю у військовій сфері.

Українська влада почала всіляко затягувати остаточне оформлення угоди. Через деякий час до процесу покупки підключилася група DCH Олександра Ярославського. Але АМКУ не хоче дозволяти купівлю акцією і їй.

Читати на The Page