Facebook Pixel

Операція з вагнерівцями. Що розкажуть народу та де схибив Зеленський: головне з інтерв’ю Мар’яни Безуглої

Інтерв’ю народної депутатки та голови ТСК Мар’яни Безуглої. Фото: regionews

Інтерв’ю народної депутатки та голови ТСК Мар’яни Безуглої. Фото: regionews

Весною цього року в парламенті була створена тимчасова слідча комісія (ТСК), на яку поклали завдання вивчити операцію українських спецслужб із вивезення найманців ПВК «Вагнер» із Росії. Перші висновки очільниця ТСК і народний депутат партії «Слуга народу» Мар’яна Безугла озвучила раніше цього місяця. В інтерв’ю виданню «Українська правда» вона розповіла, що комісії вдалося дізнатися, хто причетний до зриву запланованої операції. Також вона повідомила, які відомості оприлюднять, та пояснила, в чому помилився президент Володимир Зеленський.

Версія ТСК

Передусім Безугла визнала, що спецоперація була. Однак назвала її «спеціальним заходом», пояснивши, що так правильно з юридичного погляду. Процес її підготовки розпочався у 2014 році: в той час розвідслужба України взялася збирати та документувати дані про російських найманців. Після цього — з 2018 року — стартував процес їх вербування. Через два роки розвідка спільно зі Службою безпеки України приступили до безпосередньої підготовки операції.

Згідно з висновками комісії, за планом найманців мали виманити з Росії та затримати в Туреччині. Пункту про примусову посадку літака з вагнерівцями в Україні в ньому не було, хоча один з альтернативних планів цього не відкидав.

Telegram Logo

У ТСК не вважають, що спецзахід був зірваний. Це в парламенті пояснюють тим, що українська розвідка лише відклала переліт вагнерівців із Білорусі до Туреччини через «загрозу невдачі».

Що розкажуть громадськості про справу

Безугла зазначила, що місія ТСК полягає в «оформленні матеріалів, що будуть у парламенті», з якими і продовжуватиметься робота. Це, за її словами, буде пакет документів під грифом «Цілком таємно». До нього увійдуть відомості щодо засідань і спецзаходів, а також протоколи заслуховування непосадових осіб, які поінформовані про деталі операції.

Quote«Тому те, що може бути донесене до суспільства, я і брифінгувала», — відзначила Безугла.

Будуть і відкриті матеріали. Сюди увійдуть «дослідження висвітлення в медіа, автоматизоване дослідження, яке організувала СБУ».

Вплив Туреччини

З огляду на те, що Україна оголосила розшук найманців тільки після їх затримання в Білорусі (30 липня), виникло логічне запитання щодо того, як саме їх мали затримувати Туреччині. Голова ТСК повідомила, що цей момент уточнюватиметься під час наступних слухань. Однак додала, що на основі обґрунтованих підозр українські правоохоронці могли б просити про їх екстрадицію.

Quote«Це недоліки планування, м’яко кажучи. Крім того, якщо говорити про Туреччину, то більшість (найманців — ред.) брали участь у війні в Сирії та проходять по базах даних, зокрема Туреччини…Тобто це сукупність як недоліків у плануванні спеціального заходу, так і цілком об’єктивних причин... Туреччина передбачувано їх би затримала. Хоча я би так не планувала», — прокоментувала Безугла.

Натяки на провину попередників

Під час брифінгу Безугла згадувала прізвища колишніх посадовців, а саме: ексначальника ГУР Василя Бурбу й колишнього першого заступника голови СБУ Руслана Баранецького. Їхні імена лунали в контексті розроблення альтернативного плану з посадкою літака на українській території, «який міг підвести Україну».

Quote«Ми передусім ґрунтуємося на максимально об’єктивних даних. Тобто найперше були опрацьовані матеріали, які є у відомствах, і опитані люди, які безпосередньо ними займаються. Потім була пропозиція в Романа Костенка (нардеп «Голосу» — ред.) заслухати певних посадовців, які були залучені, але після цього були звільнені. Ми перевірили, що так, вони були долучені, і теж їх заслухали під протокол», — зазначила голова ТСК.

Вона додала, що спочатку Бурба на контакт не йшов, однак днями змінив своє рішення. Його заслухають «завтра-післязавтра». Також Безугла повідомила, що деякі опитувані особи намагаються ухилитися від відповідей на поставлені їм запитання.

Де помилився Зеленський

Ще одне очевидне питання стосувалося невідповідності заяв ТСК і влади. Зокрема, Безугла назвала операцію українською, а Зеленський — іноземною.

Quote«Я можу прокоментувати це питання. Я і до президента зверталася та проводила консультації в Офісі президента щодо трактування його заяви. Це було про Російську Федерацію та про Білорусь. Тобто ситуація була вже неконтрольована і нав’язувалася з їхнього боку. Це, вірогідно, висловлення позиції президента як найбільш поінформованої особи в державі. Тобто уже за наслідками щонайменше йому було відомо, що ми втратили контроль і фактично програли в цій контргрі між кількома спецслужбами сусідніх країн, на жаль», — пояснила Безугла.

Проте голова ТСК наголосила, що «план був сміливий». І, на її особисте переконання, він не скінчився «повним провалом».

Quote«Якщо говорити про широку картину, це був спеціальний захід із фіксування і документування інформації щодо набагато більшої кількості осіб. І він був успішний, і ми маємо цю інформацію, вона все ще використовується... Ми програли, але зробили висновки», — резюмувала Безугла.

Вплив Офісу президента

Відповідаючи на запитання, чи давали їй вказівки з Офісу президента, що і як варто говорити про операцію з вагнерівцями, Безугла заперечила таку можливість.

Quote«Це делікатне питання. Звісно, певні консультації я з ними проводила, але в частині, що стосується, наприклад, пояснення коментарів президента тощо. Якихось питань, що можна говорити, що не можна говорити, такого немає, не буде і не було», — зазначила голова ТСК.

Це, за її словами, і є «питанням свободи парламентаря».

Контекст. Влада Білорусі 29 липня 2020 року затримала 33 бойовики ПВК «Вагнер». Україна запросила їхньої видачі, адже деякі з них воювали на Донбасі. Проте Мінськ обвинувачень не висував і відпустив усіх до Росії.

17 серпня 2020 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що спецслужби України планували спецоперацію щодо заманювання вагнерівців, які воювали проти України на Донбасі, що «зірвалася після наради в Офісі президента». Винуватцем витоку інформації назвали Андрія Єрмака. У вересні суд навіть зобов'язав СБУ порушити справу проти Єрмака.

Українська влада спочатку заперечувала існування цієї операції, потім назвала те, що відбувається, «дезінформаційною атакою». Це твердження повторив і Єрмак. СБУ і СВР не визнавали свою участь в операції, а президент Зеленський назвав інформацію про неї маячнею.

Коментарі

Всі новини