Господарський суд Києва 5 серпня без участі представників компаній «Філіп Морріс Україна» та «Філіп Морріс сейлз енд дистриб'юшн» відмовив у задоволенні позову про неправомірність накладення Антимонопольним комітетом штрафу за нібито вчинення антиконкурентних дій.
Компанії заявили, що не згодні з рішенням суду першої інстанції та подають апеляційну скаргу.
Вони нагадують, що консолідація бізнесу дистрибуції сигарет в руках одного дистриб'ютора є безпосереднім результатом дій АМКУ. У 2010-2011 роках комітет схвалив ряд угод про злиття та поглинання. Ба більше, він затвердив угоди про уникнення конкуренції, які унеможливили конкуренцію на ринку дистрибуції сигарет.
Компанії вважають несправедливим і необґрунтованим застосування АМКУ штрафу до них за те, що вони взяли структуру ринку дистрибуції, яка сформувалася унаслідок дій безспосередньо АМКУ.
Ба більше, під час ухвалення рішень АМКУ не дотримувався стандартів справедливого процесу, важливість якого визнана ЄС та Україною в Угоді про асоціацію. Зокрема, комітет не дав компаніям можливість ознайомитися та надати коментарі та заперечення щодо доказів, на яких засновано звинувачення АМКУ.
Компанії повідомили, що тільки для уникнення нарахування щоденної пені за прострочення оплати штрафу, що становить 1,5% його суми, компанії заплатять штраф у розмірі 1,18 млрд грн, але продовжать подальше оскарження рішення АМКУ.
Контекст. У жовтні 2019 року АМКУ наклав штраф у розмірі 6,5 млрд грн на тютюнового дистриб'ютора «Тедіс» і чотирьох найбільших виробників сигарет за змову, унаслідок якої «Тедіс» монополізував ринок дистрибуції тютюнових виробів.
Компанія «Імперіал Тобакко», яка також програла АМКУ суд у справі про порушення конкурентних правил роботи на ринку, 24 липня заплатила 460 млн грн штрафу.
АМКУ 16 липня також виграв суд у компанії «Бритіш Американ Тобакко-Прилуки». Але інформації про сплату штрафу поки що немає.
Північний апеляційний госпсуд Києва 23 липня переніс засідання з розгляду апеляційної скарги компанії «Тедіс» на арешт її рахунків, який наклав АМКУ.