Міністр економіки Ігор Петрашко анонсував п'ять програм допомоги українському бізнесу, постраждалому через карантин. Більшість з них спрямовані на те, щоб підприємства могли отримати гроші і не звільняти людей, сказав він в ефірі ток-шоу «Свобода слова Савіка Шустера».
Перша програма – щодо спрощення реєстрації безробітних, в рамках якої планується створити можливість для дистанційної подачі заяви на виплати у зв'язку з тимчасовою втратою роботи, а також збільшити мінімальний розмір цих виплат.
Друга – допомога з тимчасової безробіттю для підприємств. «Якщо на підприємствах люди зайняті неповний робочий день, то ми будемо компенсувати зарплату людей, які вимушено не працюють, але повернуться на роботу після закінчення карантину», – пояснив Петрашко. Роботодавці будуть отримувати допомогу в розмірі мінімальної зарплати на працівників, які зайняті не повністю.

Третя – для компаній, які вимушено не працюють, але хочуть зберегти співробітників. Вони зможуть звернутися в Держслужбу зайнятості для оформлення виплат, які потім будуть направлені на картки співробітників. «Така програма зараз діє для промисловості, але вона активно ніколи не використовувалася. Ми пропонуємо розширити її на малі та середні бізнеси», – сказав міністр.
Ці програми будуть діяти у разі, якщо парламент підтримає поправки до бюджету на поточний рік, уточнив Петрашко.
Також він анонсував дві програми підтримки малого та мікробізнесу. Одна з них передбачає протягом року компенсацію ставок за кредитами для дрібних підприємців при умові повного збереження робочих місць. Ця програма, за словами міністра, може бути запущена протягом тижня.
Інша – програма «Малі гроші». «Є багато компаній, у яких немає кредитів. Компанія має потребу в коштах для виплати зарплат співробітникам. У такому випадку вона може звернутися в банк і отримати кредит під 5% в розмірі 3-х або 6-місячної суми фонду оплати праці під гарантії уряду», – сказав Петрашко. Обов'язкова умова для участі в такій програмі – збереження робочих місць. Для запуску цієї програми потрібно ухвалити деякі законодавчі зміни, тому вона може запрацювати не раніше, ніж через кілька тижнів.
Контекст. Уряд разом з аналітиками працює над стратегією виходу України з карантину. Для цього створили Раду з питань економічного розвитку.
Національний банк рекомендував банкам не підвищувати ставки за депозитами і виважено ставитися до процентної політики, враховуючи низьку інфляцію.