У вересні 2024 року українські підприємці продовжили покращувати бізнес-очікування, водночас споживчі настрої українців впали – із 80 пунктів у серпні до 72,6. Чому громадяни і бізнес по-різному оцінюють економічну ситуацію в Україні, пояснює експерт Центру економічних стратегій (ЦЕС) Юрій Гайдай.
Як бізнес і населення оцінили економічну ситуацію в Україні у вересні 2024
У вересні 2024-го індекс очікувань ділової активності НБУ трохи покращився – до 48,7 порівняно з 48,4 у серпні, проте він все ще нижче «нейтрального» рівня у 50 пунктів. Настрої покращилися у торгівлі та промисловості, але погіршилися у будівництві та послугах.
Зокрема, підприємства сфери повідомляють про значний дефіцит кадрів та витрати на підготовку до складної зими з перебоями енергопостачання.

Водночас українці погіршили споживчі настрої з 80 пунктів у серпні до 72,6 у вересні, де 0 – мінімальний показник, 200 – максимальний. Індекс менше 100 означає, що серед громадян переважають негативні споживчі настрої.

Як бізнес і населення оцінили економічну ситуацію в Україні у вересні 2024. Джерело: ЦЕС
Юрій Гайдай зазначив, що очікування бізнесу покращилися насамперед за рахунок промисловості і торгівлі, яка загалом залежить саме від споживчих настроїв. Він пояснює це двома факторами:
- бізнес більш прагматичний, тому на його очікування менше впливає емоційний фон, зокрема, повідомлення у ЗМІ та соцмережах;
- часовий лаг – тобто погіршення споживчих настроїв відобразиться в ділових очікуваннях із певною затримкою.
Водночас Гайдай схиляється до першого варіанту і наводить приклад лютого 2024-го, коли споживчі настрої впали, тоді як бізнес вже відновлювався на розумінні, що зима та енергетична кризу позаду.
Нагадаємо, у липні 2024 року українці збільшили споживання. Індекс споживчих настроїв в Україні зріс на 7,3 відсоткових пункти, до 70,1 в. п. Зросли усі складові індикатора.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також