Facebook Pixel

Такими темпами ми будували би 100-150 років: що пішло не так із комплексною відбудовою міст

Проєкт комплексної відбудови населених пунктів, які зазнали значних руйнувань внаслідок російської агресії, зіткнувся зі складнощами. До таких висновків прийшли експерти проєкту «Контроль витрат на відновлення України», що фінансується Європейським Союзом. The Page нагадує історію питання і наводить головні тези аналітиків і представників влади.

Які населені пункти відібрали для проєкту комплексної відбудови

Проєкт комплексної відбудови стартував у квітні 2023 року і передбачав трансформацію наступних шести населених пунктів:

  • Бородянка, Київська обл.;
  • Мощун, Київська обл.;
  • Тростянць, Сумська обл.;
  • Посад-Покровське, Херсонська обл.;
  • Циркуни, Харківська обл.;
  • Ягідне, Чернігівська обл.

Кожний з відібраних для участі в проєкті населених пунктів зазнав нищівних руйнувань і став символом звірств країни-агресорки.

В Бородянці на початку повномасштабного вторгнення у березні 2022 року від авіаударів та артобстрілів рашисти майже повністю знищили інфраструктуру, школи, лікарні та житлові квартали. Одним із красномовних символів воєнних злочинів РФ в Бородянці став розстріляний пам’ятник Тарасу Шевченку. У листопаді 2022 року всесвітньо відомий вуличний художник Бенксі залишив на руїнах Бородянки свої мурали.

Мурал британського вуличного художника Банксі на стіні зруйнованого будинку в Бородянці. Фото: Depositphotos

Мурал британського вуличного художника Банксі на стіні зруйнованого будинку в Бородянці. Фото: Depositphotos

В селищі Мощун, яке стало одним із ключових місць битви за Київ, ворог авіацією, артилерією та танками зруйнував понад 85% будівель.

Місто Тростянець Сумської області під час окупації з 24 лютого по 26 березня 2022 року було понівечене через бої та мародерство рашистів. Там пошкоджені адмінбудівлі, школи, лікарня, вокзал, житлові квартали, дороги та мости.

Зруйнована будівля у місті Тростянець. Фото: УНІАН

Зруйнована будівля у місті Тростянець. Фото: УНІАН

Село Посад-Покровське, яке опинилося на лінії фронту, стало однією з найбільш зруйнованих місцевих громад в ході боїв за Херсон. Там зруйновано або пошкоджено 95% будівель, знищені дороги, мости, комунікації, територія вкрита мінами.

У селі Циркуни на Харківщині, що перебувало під окупацією з 24 лютого по 6 травня 2022 року, авіаударами та артобстрілами пошкоджені або зруйновані 80% будівель.

Тюльпани біля зруйнованого будинку в селі Циркуни Харківської області. Фото: УНІАН

Тюльпани біля зруйнованого будинку в селі Циркуни Харківської області. Фото: УНІАН

Окремо варто згадати Ягідне – невелике село на Чернігівщині, де стався один з найжахливіших воєнних злочинів окупантів. Там з 3 по 31 березня 2022 року рашисти утримували у підвалі школи понад 350 людей, над якими жорстоко знущалися і навіть не випускали в туалет. Звісно, і тут значна частина будівель постраждала від обстрілів.

Волонтери прибирають завали Будинку культури у селі Ягідне Чернігівської області. Фото: УНІАН

Волонтери прибирають завали Будинку культури у селі Ягідне Чернігівської області. Фото: УНІАН

Quote«Найбільш відомий приклад – це зруйноване росіянами село Посад-Покровське Херсонської області, – восени 2023 року в інтерв’ю The Page про цей проєкт розповіла Олександра Азархіна, тодішня заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. – Замовником робіт виступає Агентство відновлення, яке разом з провідними українськими архітектурними бюро розробляє і впроваджує відновлення одразу декількох ключових об’єктів: житлових будинків, школи, садочка, ЦНАП тощо. При цьому проєкт передбачає як використання сучасних дизайнерських рішень, так і місцевих архітектурних мотивів, щоб зберегти автентичність населеного пункту».
Зруйновані будинки в селі Посад-Покровське Херсонської області. Фото: УНІАН

Зруйновані будинки в селі Посад-Покровське Херсонської області. Фото: УНІАН

Як мала відбуватися комплексна відбудова і чому вона зазнала ускладнень

Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури має здійснювати координацію відбудови. Її головний заявлений принцип – Build Back Better (відбудувати краще, ніж було). Це означає не просто відтворення зруйнованої інфраструктури, а її відновлення на якісно новому рівні з урахуванням нових вимог до безпеки, стійкості, енергоефективності тощо.

Quote«Але в середині 2024 року процес відбудови зупинився. Причиною зупинки називали брак фінансування та зміну очільників міністерства розвитку і державної агенції. Тобто крім нестачі фінансування були ще й бюрократичні перепони», – розповіла в ході презентації проєкту Ірина Коссе, провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Як приклад експертка навела відбудову села Посад-Покровське на Херсонщині, де з листопада 2023 року через зупинки фінансування роботи просувалися дуже повільно. Коссе нагадала, що досвід цього експериментального проєкту мав поширюватися на інші населені пункти. Але натепер нестабільне фінансування змушує сумніватися в можливості продовження ініціативи.

Покажчик в селі Посад-Покровське Херсонської області. Фото: УНІАН

Покажчик в селі Посад-Покровське Херсонської області. Фото: УНІАН

Quote«На кінець 2024 року в Посад-Покровському, де потрібно в першу чергу побудувати 250 будинків для людей, працювало в середньому 12-15 осіб і одна-дві одиниці техніки. Такими темпами ми будували би необхідну кількість будинків 100-150 років. Тепер же тільки техніки в Посад-Покровському працює 36 одиниць. Думаю, що в цьому році ми достатньо швидко покажемо результат по цьому об'єкту», – пообіцяв Сергій Сухомлин, голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури, який був присутній під час оприлюднення результатів дослідження на онлайн-заході.
Напис на воротах житлового будинку в селі Посад-Покровське. Фото: УНІАН

Напис на воротах житлового будинку в селі Посад-Покровське. Фото: УНІАН

В цілому, експерти ЦЕС та ІЕД, які ведуть моніторинг відбудови, зазначають що відновлення не встигає за руйнуваннями. В найсвіжішому дослідженні уточнюють, що з 22,2 тис. багатоквартирних і 175,1 тис. приватних зруйнованих або пошкоджених будинків відновили лише близько 30%.

Подякувати 🎉