Уряд у межах експериментального проєкту комплексної відбудови зробив лише один з 300 об'єктів. І це ремонт дороги у Херсонській області
Про це йдеться у дослідженні Transparency International Ukraine.
Експериментальний проєкт комплексної відбудови — це урядовий проєкт, до якого торік відібрали шість населених пунктів, що постраждали від російської воєнної агресії. Зокрема, у нього входили Бородянка та Мощун Київської області, Ягідне у Чернігівській, Тростянець у Сумській області. Циркуни — із Харківської та Посад-Покровське з Херсонської області.
За задумом авторів, у рамках відбудови відбудеться повна трансформацією обраних сіл і міст.
На практиці втілити ці принципи виявилося складно. Дослідники знайшли проблеми на більшості етапів реалізації проєкту протягом першого року:
Населені пункти для експерименту відбирали без чітких критеріїв і методики. Деякі з них запропонували обласні військові адміністрації. Один, а може й два, внесли з ініціативи Офісу президента. Водночас усі населені пункти мають різний розмір і обсяги руйнувань.
Так само без чіткої методики обирали і конкретні об’єкти для відбудови. Ці списки формували ОВА на основі пропозицій органів місцевого самоврядування, які погоджували з Міністерством відновлення. Ця складна процедура затримала старт проєкту. Водночас село Мощун на цьому етапі взагалі випало з експерименту. Йому не погодили перший перелік об’єктів, який складався з житлових будинків. У фінальний перелік Київська ОВА не внесла жодного об’єкта з цього села.
Порядок, що визначав умови експерименту, не передбачав ані обов’язкового покращення якісних чи технічних характеристик об’єктів під час відновлення, ані обов’язкового розроблення плану відновлення населеного пункту. Ба навіть дотримання вже розроблених планувальних документів, передбачених законодавством, не вимагали.
Через затримки з відбором проєктів також затримали і фінансування. Погодження паспорта бюджетної програми відбулося у середині вересня. Як наслідок, регіональні служби відновлення змогли розпочати закупівлі лише через пʼять місяців після офіційного старту експериментального проєкту і за три місяці до завершення бюджетного року. Станом на кінець 2023 року підрядникам перерахували 17% (558 млн грн) від виділених коштів на відповідний рік. Цьогоріч станом на червень залишок грошей так і не перерозподілили, хоча за іншими напрямами роботи Агентства відновлення це зробили в березні. Через відсутність фінансування доводилося зупиняти роботи та навіть розривати договори з підрядниками.
Уряд та регіональна влада звинувачували Агентство відновлення та його керівника Мустафу Найєма у провалі проєкту з огляду на низькі показники виконання робіт. Той, своєю чергою, апелював до тривалих зволікань з боку уряду та відсутності фінансування. Зрештою політичні перипетії, які супроводжували реалізацію проєкту, стали однією з причин звільнення очільника Агентства.
Нагадаємо, що Держагентство з відновлення відремонтувало міст через Сіверський Донець на Харківщині. Він простояв підірваним більше 2 років.